24 Հունվար 2026 - 06:39 AMT
Կարգալույծ արված նախկին քահանա Ստեփան Ասատրյանը (Տեր Արամ), որի դեմ ՀԱԵ-ն 2 հայց է ներկայացրել, ասել է, թե դա ուղղված է ոչ միայն իր, այլև ժողովրդի դեմ։
ՀԱԵ-ն դատարանից պահանջում է պարտավորեցնել նրան՝ վերադարձնել Օհանավան գյուղի եկեղեցու բանալիները, ինչպես նաև նրան հատկացված բնակարանը։
«Եթե ժողովուրդն ասի՝ դուրս արի, նույն րոպեին դուրս կգամ։ Իսկ եթե ժողովուրդը որոշի, որ ես մնում եմ, որևէ դատարան ժողովրդի խոսքը չի կարող անտեսել»,-ասել է նա, հայտնում է Factor.am-ը:
Անդրադառնալով եկեղեցու բանալիները վերադարձնելու պահանջին` նա ասել է, որ դրանք իր մոտ չեն:
«Ես բանալիները տվել եմ ժողովրդին։ Եթե ինքը կարող է ժողովրդից բանալի վերցնել, թող գնա վերցնի։ Եթե ես էլ ցանկանամ այդ բանալիները տալ իրեն, ժողովուրդը չի թողնի։ Իմ դեմ կատարած որևէ գործողություն գործողություն է ժողովրդի դեմ»,- հավելել է նա։
Ինչ վերաբերում է բնակարանին, ապա նա ասել է․ «Հայոց հայրապետին ոչ պատվաբեր արարք է։ Երկու անչափահասների տնից հանում է, այն էլ ձմռանը»։
Անդրադառնալով Հովհանավանքի որոշ տարածքներ մուտք գործելու արգելքին՝ նա նշել է, որ այդ պահանջը իրեն ներկայացվել է կարգալույծ ճանաչվելուց ընդամենը մեկ օր անց՝ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի անունից։
«Դատի է տվել, մենք էլ պետք է պաշտպանվենք։ Գոնե կպատրաստվենք պաշտպանվել»,- արձագանքել է նախկին հոգևորականը։
Երբ նրան հարցրել են, թե ինչպես է պատրաստվում պաշտպանվել, Ասատրյանն ասել է. «Աստված կհուշի»։
Վերջում նա նշել է, որ գտնվել է Հովհաննավանքում և օրեր առաջ կատարել է մկրտության ծես։
Կարգալույծ հռչակված հոգևորականի պաշտպանության համար, նրան կարգալույծ հայտարարելուց անմիջապես հետո, հաջորդ կիրակի օրը Հովհաննավանքում պատարագին մասնակցել են վարչապետ Փաշինյանը, կառավարության անդամները։ Այդ պատարագը մատուցել է հենց Ստեփան Ասատրյանը։
Թեև կարգալույծ է հռչակվել, Ասատրյանը մինչ օրս շարունակում է գտնվել Հովհաննավանքում՝ պատարագներ մատուցելով և կրոնական ծեսեր իրականացնելով։ Արագածոտնի թեմը պարբերաբար հաղորդագրություններ է տարածել՝ հայտարարելով, թե Ասատրյանի գործողությունները օրենքի խախտում են։

Defrocked priest Stepan Asatryan (formerly Father Aram), who faces two lawsuits from the Armenian Apostolic Church (AAC), has claimed the legal actions are directed not only against him but also against the people.
The AAC is seeking a court order to force Asatryan to return the keys to the church in Ohanavan village and to vacate the residence assigned to him.
“If the people say I should leave, I will walk out that very minute. But if they decide I should stay, no court can ignore their voice,” Asatryan told Factor.am .
Responding to the demand for the keys, he said they are not in his possession: “I gave the keys to the people. If they can take them from the people, let them try. Even if I wanted to hand them over, the people wouldn’t allow it. Any action against me is an action against the people,” he added.
Regarding the housing dispute, he stated: “It is dishonorable for the Patriarch to evict two minors from their home, and in winter no less.”
He also addressed the ban on entering parts of the Hovhannavank complex, noting that the restriction came just one day after his defrocking, issued in the name of Archbishop Arshak Khachatryan.
“They’ve taken us to court, and we must defend ourselves. At the very least, we’ll prepare our defense,” said the former clergyman.
Asked how he intends to defend himself, Asatryan replied, “God will guide me.”
He concluded by confirming he remains at Hovhannavank and had recently performed a baptism there.
The Sunday after his defrocking, Prime Minister Pashinyan and members of the government attended mass at Hovhannavank in support of Asatryan, who led the service. Despite being officially defrocked, he continues to reside at the monastery, conduct services, and perform religious rites. The Aragatsotn Diocese has repeatedly issued statements claiming that Asatryan's actions violate the law.
Separately, Bishop Gevorg Saroyan filed a lawsuit against the AAC, challenging Catholicos Karekin II’s decision to dismiss him as head of the Masis Diocese. The court, presided over by Judicial Council member Judge Edgar Hovhannisyan, reinstated Saroyan temporarily pending the final ruling.