ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը հանդիպում է ունեցել Հիսուս Քրիստոսի վերջին oրերի սրբերի եկեղեցու Առաջին նախագահության ղեկավար կազմի ներկայացուցիչների՝ նախագահ Դալլին Հ. Օուքսի, Առաջին խորհրդական Հենրի Բ. Այրինգի և Երկրորդ խորհրդական Դ. Թոդ Քրիստոֆերսոնի հետ, հայտնում է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը։
Մկրտչյանը ողջունել է Եկեղեցու բարձրաստիճան ներկայացուցիչների մասնակցությունը հունվարի 9-ին Վաշինգտոնի ազգային տաճարում անցկացված Սուրբծննդյան միջոցառմանը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանում, ինչպես մի շարք այլ կրոնական կառույցների դեպքում, այս եկեղեցին ևս իրականացնում է իր գործունեությունը ազատորեն՝ շնորհիվ երկրում երաշխավորված կրոնական ազատության։ Դեսպանի խոսքով, այդ ազատությունը Հայաստանի ժողովրդավարության առանցքային տարրերից է։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են կրոնական ազատության պաշտպանությունը, կրոնական համայնքների միջև երկխոսության խթանումը, ինչպես նաև համընդհանուր արժեքների վրա հիմնված համագործակցության զարգացումը։
Նարեկ Մկրտչյանը նաև բարձր է գնահատել Եկեղեցու կողմից տարիների ընթացքում Հայաստանում իրականացված մարդասիրական առաքելությունը՝ սկսած 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժից՝ ընդգծելով այդ շարունակական աջակցության կարևորությունն ու դրա համար երախտագիտություն հայտնելով։

24 January 2026 - 09:56 AMT
Armenia’s Ambassador to the U.S., Narek Mkrtchyan, held a meeting with members of the First Presidency of the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints — President Dallin H. Oaks, First Counselor Henry B. Eyring, and Second Counselor D. Todd Christofferson, according to the Armenian Embassy in the U.S.
Mkrtchyan welcomed their participation in the January 9 Christmas event held at Washington National Cathedral and noted that the LDS Church, like other religious institutions, operates freely in Armenia thanks to the country’s guaranteed religious freedom, an essential element of its democracy.
The parties emphasized the importance of defending religious liberty, promoting interfaith dialogue, and expanding cooperation based on shared values.
Mkrtchyan also expressed gratitude for the Church’s longstanding humanitarian mission in Armenia, which began after the 1988 Spitak earthquake, and highlighted the continued significance of its support.