24 Հունվար 2026 - 09:53 AMT
Մյունխենի Բարձրագույն դատարանը հունվարի 22‑ին «ադրբեջանական գործով» մեղավոր է ճանաչել նախկին գերմանացի պատգամավոր, Քրիստոնյա-ադեմոկրատական միության (ՀԴՍ) անդամ Աքսել Ֆիշերին՝ կաշառք ստանալու համար:
Նա դատապարտվել է մեկ տարի և երկու ամիս պայմանական ազատազրկման։ Ֆիշերին պարտավորեցրել են վճարել 32,000 եվրո՝ 20,000 եվրոն որպես կաշառքի մի մասի վերադարձ և 12,000 եվրո որպես նվիրատվություն Die Stiftung Opferhilfe հիմնադրամին, որը զբաղվում է հանցագործությունների զոհերի աջակցությամբ։ Ավելին, դատարանը երկու տարով արգելել է նրան մասնակցել պետական պաշտոնների թեկնածության մրցույթներին, գրում է Deutsche Welle-ն:
Մյունխենի դատարանը հաստատել է, որ Ֆիշերը ստացել է գումարներ Ադրբեջանից այդ երկրի շահերը Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) առաջ մղելու համար։ Ըստ դատարանի մամուլի հաղորդագրության, 2016 թվականին ԵԽԽՎ նիստում Ղարաբաղի հարցի շուրջ քվեարկության ժամանակ նա զբաղեցրել է Ադրբեջանի համար նպաստավոր դիրք և իր ելույթում աջակցություն հայտնել Բաքվին։ ԵԽԽՎ‑ում իր աշխատանքի ընթացքում նա բազմիցս Բաքվի ներկայացուցչությանը փոխանցել է գաղտնի փաստաթղթեր։
Դատավճռի հիմնավորման մեջ նախագահող դատավորն ասել է, որ Ֆիշերը ոչ ուշ, քան 2011 թվականի սկզբին, ստացել է կանխիկ գումար՝ ընդհանուր 79,000 եվրոյի չափով։ Բայց դատարանի կարծիքով, Ադրբեջանից կատարված վճարումները միայն 2014 թվականի սեպտեմբերին ընդունված նոր օրենսդրությամբ են դարձել քրեական պատասխանատվության ենթակա։
Աքսել Ֆիշերը մշտապես հերքել է իր մեղքը, իսկ նրա պաշտպանները մեղադրել են դատախազությանը քննությունը միակողմանի վարելու մեջ։ Քանի որ նախկին պատգամավորը երկար ժամանակ չի ներկայացել դատվավարությանը, 2025 թվականի դեկտեմբերի վերջին նրան ձերբակալել են։ Դատարանի կարծիքով, քաղաքական գործիչը փորձել է խուսափել առաջադրված մեղադրանքներից:
Միջազգային Transparency International կազմակերպությունը հայտարարել է, որ Աքսել Ֆիշերի դատավճիռը «կմտնի իրավունքի պատմության մեջ»։
«Առաջին անգամ նախկին բունդեսթագի պատգամավորը ճանաչվել է մեղավոր որպես պատգամավորի մանդատակիր կաշառք ստանալու համար», – ասվում է TI‑ի հայտարարությունում։
2025 թվականի հուլիսին նույն գործով Բավարիայի Քրիստոնեա‑Սոցիալական միության նախկին պատգամավոր Էդուարդ Լինտները դատապարտվել է 9 ամսվա պայմանական ազատազրկման:

22 января Высший земельный суд Мюнхена признал бывшего депутата бундестага, члена Христианско-демократического союза (ХДС) Акселя Фишера виновным в получении взятки в рамках так называемого «азербайджанского дела». Он приговорён к одному году и двум месяцам условного заключения.
Фишеру также предписано выплатить 32 000 евро: 20 000 евро как частичный возврат взятки и 12 000 евро в виде пожертвования в фонд помощи жертвам преступлений Die Stiftung Opferhilfe. Кроме того, ему запрещено участвовать в конкурсах на государственные должности в течение двух лет, сообщает Deutsche Welle.
Суд установил, что Фишер получал деньги от Азербайджана за продвижение его интересов в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ). По данным пресс-службы суда, в 2016 году на сессии ПАСЕ по Карабаху он занял проазербайджанскую позицию и выступил в поддержку Баку. Во время своей работы в ПАСЕ он также многократно передавал конфиденциальные документы представителям Азербайджана.
Согласно обоснованию приговора, уже в начале 2011 года Фишер получил не менее 79 000 евро наличными. Однако суд отметил, что выплаты стали подпадать под уголовную ответственность только после вступления в силу нового законодательства в сентябре 2014 года.
Фишер всё время отрицал свою вину, а его адвокаты обвиняли прокуратуру в предвзятости. Он длительное время уклонялся от судебных заседаний, и был арестован лишь в конце декабря 2025 года. Суд пришёл к выводу, что он пытался избежать ответственности.
Transparency International заявила, что приговор Фишеру войдёт в историю: «Впервые бывший депутат бундестага признан виновным в получении взятки в период исполнения депутатских полномочий», — говорится в заявлении организации.
В июле 2025 года по тому же делу бывший депутат Христианско-социального союза Баварии Эдуард Линтнер получил 9 месяцев условного заключения.