26 Հունվար 2026 - 14:18 AMT
Արագածոտնի թեմի դիվանապետ և Մուղնիի Սուրբ Գևորգ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Գարեգին քահանա Արսենյանի նկատմամբ կիրառված տնային կալանքի ժամկետը դատարանի որոշմամբ երկարաձգվել է ևս մեկ ամսով։ Որոշումը կայացրել է Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Դաբաղյանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Միևնույն ժամանակ, դատարանը թույլատրել է նրան ամեն կիրակի մասնակցել պատարագի արարողությանը և ստանալ հաղորդություն, սակայն առանց որևէ շփման այլ անձանց հետ։
Տեր Գարեգինը չի կարող այցելել Արագածոտնի մարզի եկեղեցիներ. պատարագի մասնակցության իրավունքը սահմանափակված է միայն Արմավիրի մարզում՝ իր բնակության վայրում։
Դատարանի կողմից սահմանվել է, որ Տեր Գարեգինին արգելվում է օգտվել նամակագրությունից, հեռախոսազանգերից կամ այլ հաղորդակցման միջոցներից, ինչպես նաև շփվել անձանց հետ՝ բացառությամբ մերձավոր ազգականների և իր պաշտպանների։
Ավելի վաղ Տեր Գարեգին քահանա Արսենյանի շահերի պաշտպան Պետրոս Պետրոսյանն ասել էր, որ հոգևորականին առաջադրված մեղադրանքը ծայրաստիճան անորոշ է:
Հոկտեմբերին Քննչական կոմիտեն, ԱԱԾ աշխատակիցների հետ միասին, խուզարկություններ էր իրականացնում Արագածոտնի թեմի մի շարք հոգևորականների տներում, նաև հենց Արագածոտնի թեմի առաջնորդարանում։

Father Garegin Arsenyan, the chancellor of the Aragatsotn Diocese and parish priest of Saint Gevorg Church in Mughni, will remain under house arrest for another month. The decision was made by Judge Davit Dabagyan of the Aragatsotn Regional Court of General Jurisdiction, Aysor.am reports.
The court has allowed him to attend liturgical services and receive Holy Communion every Sunday, but strictly without contact with any other individuals.
He is also barred from visiting any churches in Aragatsotn, and may only attend services in Armavir Province, where he resides.
The court has further restricted him from using mail, making phone calls, or employing any other means of communication, and forbade contact with anyone except close relatives and his legal defense team.
Earlier, his attorney, Petros Petrosyan, stated that the charges against the priest are extremely vague. In October, the Investigative Committee, alongside National Security Service officers, conducted searches at the homes of several clergy in Aragatsotn, including the diocesan residence itself.