26 Հունվար 2026 - 14:45 AMT
Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը, անդրադառնալով այն հարցին, թե Ադրբեջանի ներկայացուցիչները մասնակցելու են արդյոք COP17-ին, ասել է, որ հրավիրվում են կազմակերպության բոլոր անդամ երկրները:
«COP17-ի անդամ երկրները 196-ն են: Հրավիրող կողմը ոչ միայն Հայաստանն է. մենք հյուրընկալում ենք և նախագահում ենք միջոցառումը: Այնպես չէ, որ սա միայն Հայաստանի միջոցառումն է, սա համաշխարհային միջոցառում է:Հրավիրող կողմը ՀՀ-ն է որպես նախագահող, և, իհարկե, ՄԱԿ-ը: Բոլոր երկրները տեղեկացված են՝ օրերի հետ կապված, միջոցառման հետ կապված: Պաշտոնական հրավեր չի ուղարկվել, առաջիկայում դրանք կուղարկվեն, բայց բոլոր երկրների ՇՄՆ-ները կամ համապատասխան լիազորություններ իրականացնող նախարարություններն իրազեկված են»,-ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նա կարծիք է հայտնել, որ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, նախարարների մեծ մասնակցություն կունենանք:
«Թե ո՛ր երկրներն են հաստատելու հրավերը, որոնք չեն հաստատելու՝ դեռ վաղ է դրա մասին խոսել: Մենք հրավեր չենք ուղարկում, մեր հրավերն ուղարկվում է համատեղ ՄԱԿ-ի հետ: Սա և՛ մեր միջոցառումն է, և՛ ընդհանուր, գլոբալ միջոցառում, այսինքն՝ մենք հրավիրում ենք բոլորին, բոլոր 196 երկրներին:
Միջոցառման խորագրերից մեկը հենց այն է, որ մենք միասին աշխատենք ընդհանուր բնապահպանական խնդիրների շուրջ: Այդ աշխատանքներից չի կարելի որևէ երկրի դուրս թողնել, առավել ևս որ մենք պատրաստակամ ենք հյուրընկալել բոլոր պատվիրակություններին և բոլոր երկրներին»,- ասել է նա:
Կենսաբազմազանության վերաբերյալ COP17 համաժողովը նախատեսվում է անցկացնել Երևանում՝ 2026 թվականի հոկտեմբերին։

26 January 2026 - 14:50 AMT
Armenia’s Minister of Environment Hambardzum Matevosyan addressed the question of Azerbaijan’s potential participation in COP17, clarifying that all member states of the convention—196 in total—are invited to the event.
“Armenia is hosting and presiding over COP17, but this is not only our event, it is a global one. The UN is also an inviting party. All countries have already been informed about the dates and the event itself. While formal invitations haven’t yet been sent, they will be soon, and each country’s environment ministry or designated authority has already been notified,” Matevosyan stated, as reported by 1lurer.am.
He added that they expect a high-level turnout, including ministers and senior officials.
“As for which countries will confirm participation and which won’t, it’s too early to say. The invitations are sent jointly with the UN. This is both our event and a global one. We are inviting all 196 countries.
One of the event’s themes is working together on shared environmental challenges. No country should be excluded from this process. We are ready to host all delegations,” the minister concluded.