Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը մեկնաբանել է վերջին տեղեկությունները՝ կապված Արցախում մնացած հայերի և նրանց տեղափոխման ընթացքի հետ՝ նշելով, որ տեղի ունեցածը չի կարող համարվել կամավոր տեղափոխություն։
Օրերս ԱՍՀ նախարար Արսեն Թորոսյանը հայտարարել էր, որ Արցախում մինչ այժմ բնակվող 10 հայեր և ազգությամբ ռուս մեկ ՀՀ քաղաքացի տեղափոխվել են Հայաստանի Հանրապետություն։ Թորոսյանը նշել էր, թե նրանք «դիմել են Ադրբեջանի և Հայաստանի պատկան մարմիններին՝ ՀՀ տեղափոխվելու խնդրանքով»։
«Ըստ իմ ունեցած տեղեկատվության՝ նրանց կողմից խնդրանք չի եղել իրենց բերել Հայաստան, այդ մարդիկ անգամ չեն իմացել, թե ուր են գնում։ Նրանց պարզապես անսպասելի նստացրել են մեքենաները ու բերել են Հակարի կամրջի մոտ»,-ասել է Ստեփանյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նրա փոխանցմամբ՝ ներկայումս Արցախում հնարավոր է մնացած լինի ընդամենը մեկ կամ երկու հայ։
«Մի կողմից Ադրբեջանը պնդում էր, թե Արցախում մնացած հայերը հանգիստ, հաշտ ապրում են իրենց կյանքով։ Այդ մասին վերջերս Ալիևը կրկին պնդել էր, բայց ինչպես որոշ ժամանակ անց պարզվեց, նրանք անձամբ չեն խնդրել իրենց տեղափոխել, դա եղել է իրենց կամքից անկախ։ Ես փորձում եմ տրամաբանություն գտնել, բայց չեմ կարողանում հասկանալ՝ ինչն էր պատճառը, որ Ադրբեջանն այդպես վարվեց։ Հատկապես, եթե հաշվի առնենք այն փաստը, որ Ադրբեջանի համար շատ ձեռնտու էր ցույց տալ, իբր այդ մարդիկ շատ հանգիստ ապրում են այնտեղ՝ տպավորություն ստեղծելու համար, իբր մյուսները ինքնակամ են հեռացել և բռի տեղահանություն չի եղել։
Ըստ էության, այս գործողությամբ Ադրբեջանը կորցնում է իր «մարդասեր» երևալու հնարավորությունը, քանի որ տրամաբանական հարց է առաջանում՝ եթե այնտեղ իսկապես ամեն ինչ լավ էր, ապա ինչո՞ւ մարդիկ, ովքեր որոշել էին մնալ, այնումանայնիվ, դուրս եկան Արցախից։ Մեր ունեցած տեղեկատվությունը շատ քիչ է ամբողջական պատկերն ունենալու համար, որ հասկանանք՝ ինչին էր միտված այդ քայլը»,-ասել է Ստեփանյանը։
Նրա խոսքով՝ չնայած ինքն անձամբ դեռ չի շփվել տեղափոխված անձանց հետ, որոշ տեղեկություններ ստացել է նրանց հարազատներից։
«Տեղափոխվածների մի մասը գտնվում է խնամքի կենտրոններում։ Գիտեմ, որ հոգեբանական վիճակի զննություն են անցել, որովհետև, ինչպես գիտեք, այնտեղ կային մարդիկ, ովքեր որոշակի խնդիրներ ունեին։ Իսկ մի մասն արդեն իրենց ընտանիքների հետ են»,-ասել է Ստեփանյանը:
Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանն ավելի վաղ ասել էր․ «Կապի մեջ չեմ եղել նրանց հարազատների հետ, բայց ենթադրելի է, թե ինչու են նրանք տեղափոխվել այստեղ․ դժվար ադրբեջանական տիրապետությունն այդքան հեշտ տիրապետություն լինի նույնիսկ հոգեկան խնդիրներ ունեցողների ու տարեցների համար»:
2025-ին Ստեփանակերտում ձերբակալվել էր տեղի բնակիչ, 1967 թվականին ծնված Կարեն Ավանեսյանը և նրան դատապարտել են 16 տարվա ազատազրկման։

27 January 2026 - 10:21 AMT
Armenia’s Human Rights Defender of Artsakh, Gegham Stepanyan, has commented on the recent relocation of the last Armenians from Artsakh, arguing the move was not voluntary.
“According to the information I have, there was no request from them to be brought to Armenia. These individuals didn’t even know where they were being taken. They were simply loaded into vehicles and brought to the Hakari Bridge,” Stepanyan told Aysor.am.
His remarks contrast with an earlier statement by Armenia’s Minister of Labor and Social Affairs, Arsen Torosyan, who said that ten ethnic Armenians and one ethnic Russian had requested to be relocated from Artsakh to Armenia via Azerbaijani and Armenian authorities.
Stepanyan added that, according to his knowledge, only one or two Armenians remain in Artsakh today.
“Azerbaijan had insisted that the remaining Armenians were living peacefully, and President Aliyev recently repeated that claim. But it turns out they did not ask to leave, and the transfer happened against their will,” Stepanyan noted. “I’m trying to understand the reasoning, but I can’t. Especially since it would have been beneficial for Azerbaijan to show they were allowing peaceful coexistence, strengthening the narrative that others left voluntarily and weren’t forcibly displaced.”
He stressed that Azerbaijan, through this action, has undermined its image of humanitarian treatment: “If everything was fine there, why were even those few people, who had chosen to stay, removed from Artsakh?”
While Stepanyan has not yet personally spoken with the relocated individuals, he said he received some information from their relatives. Some of them are currently in care facilities and have undergone psychological evaluations, particularly those with known health conditions. Others have reunited with their families.
Former State Minister of Artsakh, Artak Beglaryan, also commented earlier: “I haven’t been in contact with their relatives, but it’s easy to guess why they were moved. Azerbaijani rule is unlikely to be easy, even for the elderly or those with mental health issues.”
In 2025, Karen Avanesyan, a resident of Stepanakert born in 1967, was arrested and sentenced to 16 years in prison.