27 Հունվար 2026 - 09:54 AMT
Հունվարի 26-ին Ստրասբուրգում տեղի է ունեցել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը Մոլդովայի փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Միխայ Պոպշոյի հետ: Նրանք անդրադարձել են Հայաստանի և Մոլդովայի միջև համագործակցության խորացման ու երկկողմ օրակարգի ընդլայնման հնարավորություններին։
Երկուստեք շեշտադրվել է հետաքրքրվածությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտների, այդ թվում՝ տնտեսական ոլորտում համագործակցության խթանման հարցում։
Նախարարները նաև մտքեր են փոխանակել ժողովրդավարական կառույցների շարունակական կայացման, ինչպես նաև ժամանակակից խառնածին մարտահրավերների, այդ թվում՝ ապատեղեկատվության դեմ արդյունավետ պայքարի մեխանիզմների շուրջ։
Քննարկվել են նաև Եվրոպական միության հետ փոխգործակցության հարցեր՝ ընդգծելով պատրաստակամությունը՝ կիսվելու եվրոպական ինտեգրման փորձով։ Այս շրջանակում հատուկ անդրադարձ է եղել Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովին, որը նախատեսվում է անցկացնել Երևանում։

27 January 2026 - 10:30 AMT
On January 26, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Moldova’s Deputy Prime Minister and Foreign Minister Mihai Popșoi in Strasbourg to discuss ways to deepen cooperation and broaden the bilateral agenda.
Both sides emphasized mutual interest in strengthening ties in various areas, particularly the economic sector.
The ministers also exchanged views on reinforcing democratic institutions and developing effective tools to combat hybrid challenges, including disinformation.
They discussed cooperation with the European Union, expressing readiness to share experiences related to European integration. In this context, they specifically addressed the upcoming European Political Community summit set to take place in Yerevan.