Հակակոռուպցիոն դատարանի հունվարի 23-ի որոշմամբ, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և մեկ քաղաքացիական անձի միջև կնքված հողատարածքի առուվաճառքի պայմանագիրը ճանաչվել է անվավեր։ Հօգուտ ՀՀ-ի կբռնագանձվի 786,000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ։
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայց էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սերժ Սարգսյանի և ֆիզիկական անձի միջև 2005 թվականի դեկտեմբերի 17-ին կնքված՝ Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի Ծովակալ Իսակով պողոտայում գտնվող՝ 1.4514 հա մակերեսով հողամասի առուվաճառքի պայմանագիրը:
Դատարանը, բավարարելով Գլխավոր դատախազության հայցը, անվավեր է ճանաչել առուվաճառքի պայմանագիրն ու, որպես պայմանագրի անվավերության հետևանք, վճռել՝ ֆիզիկական անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել հողամասի արժեքը՝ 297 միլիոն 980 հազար դրամ:

On January 23, Armenia’s Anti-Corruption Court invalidated a land sale agreement between former President Serzh Sargsyan and a private individual, ordering the transfer of $786,000 worth of funds to the state budget.
The Prosecutor General’s Office had petitioned the court to annul the 2005 contract, which involved the sale of a 1.4514-hectare land parcel on Admiral Isakov Avenue in Yerevan’s Malatia-Sebastia district. The land deal had been signed on December 17, 2005, when Sargsyan was serving as Minister of Defense.
The court upheld the prosecutor’s claim, declaring the contract null and void. As a result, the private party involved in the transaction must pay 297.98 million AMD, the equivalent of $786,000, into the state treasury.