28 Հունվար 2026 - 09:49 AMT
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը՝ եպիսկոպոսների ուղեկցությամբ, այցելել է «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն՝ հարգանքի տուրք մատուցելու հանուն հայրենիքի զոհված հայորդիների հիշատակին։ Եռաբլուրում կատարվել է Տերունական աղոթք, որից հետո բարձրացվել է հոգեցունց աղոթք՝ նահատակների հոգիների հանգստության համար։
Կաթողիկոսը լրագրողներին հորդորել է ավելորդ հարցումներով չխաթարել օրվա խորհուրդը, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Մենք մեր ուղերձը հղել ենք, եկել ենք այստեղ՝ մեր խոնարհումը բերելու մեր զավակների հիշատակի առջև ու աղոթելու առ Աստված մեր հայրենիքի խաղաղ, ապահով ու բարօր կյանքի համար։ Թույլ տվեք այս օրն ապրել իր խորհրդի մեջ»,- նշել է Վեհափառ հայրապետը։
Վերջում նա օրհնել է լրագրողներին՝ ասելով. «Տերն ընդ ձեզ, մնացեք խաղաղությամբ»։
Գարեգին Բ-ն Բանակի օրվա առիթով հղած ուղերձում նշել է, որ նորանկախ պետականության ձևավորման տարիներին ծնունդ առած մեր բանակն իր առաքելության մեջ հատկանշվել է արդարության ու ազատության համար անվեհեր պայքարով:
Նա նշել է, որ Հայոց բանակը մեր պետականության հիմնասյուներից է՝ կոչված ապահովելու խաղաղությունը մեր երկրի և անվտանգությունը մեր ժողովրդի։

Catholicos of All Armenians Karekin II, accompanied by bishops, visited the Yerablur Military Pantheon to pay tribute to the memory of Armenian soldiers who died for the homeland. A Lord’s Prayer was recited, followed by a moving prayer for the souls of the fallen.
According to Aysor.am, the Catholicos called on reporters not to disrupt the significance of the day with unnecessary questions.
“We have already delivered our message. We are here to bow before the memory of our children and to pray to God for a peaceful, secure, and prosperous life for our homeland. Allow us to live this day in its full meaning,” said the Church leader.
At the end, he gave a blessing to the journalists: “The Lord be with you, go in peace.”
In his Army Day address, Karekin II emphasized that the army, born during the years of newly gained independence, has been defined by its fearless struggle for justice and freedom. He called the army a foundational pillar of Armenian statehood, vital for national peace and security.