Հունվարի 27-ին ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Պարույր Հովհաննիսյանը մասնակցել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում կայացած բաց քննարկմանը՝ նվիրված «Իրավունքի գերակայության առաջմղումը և ամրապնդումը միջազգային անվտանգության և խաղաղության պահպանման հարցում» թեմային։
Նա ներկայացրել է Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող վերջին զարգացումները՝ ընդգծելով 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ինչպես նաև անդրադարձել է ընթացիկ տարվա հունվարի 13-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկ Ռուբիոյի հանդիպման արդյունքներով ստորագրված «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) ծրագրի իրականացման հայ-ամերիկյան շրջանակին։ Այդ համաձայնագրում հատուկ ուշադրություն է դարձված ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, ազգային իրավազորության և փոխադարձության սկզբունքներին՝ որպես տարածաշրջանային խաղաղության ինստիտուցիոնալացման հիմնասյուներ։
Միջազգային խաղաղությունն ու անվտանգությունը վտանգող իրավիճակների տարածման, մարդասիրական ճգնաժամերի, մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների, խորացող անհավասարությունների և միջազգային հարաբերություններում առկա վստահության աճող պակասորդի համատեքստում կարևորելով իրավունքի գերակայության ապահովումը՝ Պարույր Հովհաննիսյանն առանձնանշեց Հայաստանի Հանրապետության կողմից միջազգային իրավական մեխանիզմների հետևողական սատարումը՝ միջազգային իրավունքի խախտումների կանխարգելման և պատասխանատվության և արդարադատության հասանելիության ապահովման նպատակով։

28 January 2026 - 11:07 AMT
On January 27, Armenia’s Permanent Representative to the United Nations, Ambassador Paruyr Hovhannisyan, participated in the UN Security Council’s open debate titled “Promoting and Strengthening the Rule of Law in the Maintenance of International Peace and Security.”
He presented recent developments in the South Caucasus, underscoring the agreements reached on August 8, 2025, and highlighting the Armenian-American framework signed on January 13 following a meeting between Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Mark Rubio. This framework, part of the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) initiative, emphasizes sovereignty, territorial integrity, national jurisdiction, and reciprocity as pillars of institutionalized regional peace.
Addressing the global rise in threats to peace and security, humanitarian crises, grave human rights violations, growing inequalities, and eroding trust in international relations, Hovhannisyan stressed the importance of upholding the rule of law. He reaffirmed Armenia’s strong support for international legal mechanisms aimed at preventing violations of international law and ensuring accountability and access to justice.
The TRIPP implementation document, signed in Washington by Mirzoyan and Rubio, outlines the operational principles of the initiative. It does not create legal obligations for Armenia or the U.S.