28 Հունվար 2026 - 11:38 AMT
Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունը սկսել է միջազգային արշավ ուղղված Ադրբեջանում Meydan TV-ի գործով կալանավորված լրագրողների ազատ արձակմանը։ Կազմակերպությունը կոչ է անում քաղաքացիներին դիմել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ լրագրողներին ազատ արձակելու խնդրանքով, հայտնում է Factor.am-ը։
Կազմակերպության պատրաստած դիմումի ձևանմուշում նշվում է, որ գործի շրջանակում ձերբակալվել է 12 անձ, որոնցից առնվազն երեքը շտապ բժշկական օգնության կարիք ունեն։
«Լրագրողների քրեական հետապնդումը քաղաքական դրդապատճառներ ունի և անկախ լրատվամիջոցների նկատմամբ կառավարության կողմից շարունակական ճնշումների մաս է կազմում։ Կոչ ենք անում անհապաղ օգնել դադարեցնել նրանց կամայական կալանքն ու հետապնդումները, խորը մտահոգություն ենք հայտնում առնվազն երեք անձի առողջության վատթարացման կապակցությամբ, որոնց մերժվել է անհրաժեշտ բժշկական օգնությունը։
Բավարար բժշկական օգնության բացակայությունը և այն պայմանները, որոնցում պահվում են 12 լրագրողները, ներառյալ՝ խցերի գերբնակեցումը, սեռական ոտնձգությունները և սպառնալիքները, ինչպես նաև հոգեբանական ճնշումը, կարող են համարվել խոշտանգումներ և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունք և խախտում են Ադրբեջանի մարդու իրավունքների պարտավորությունները»,- ասվում է դիմումում։
Amnesty International-ը հատուկ ընդգծել է, որ անհետաձգելի բուժօգնության կարիք ունեն Meydan TV-ի գլխավոր խմբագիր Այնուր Էլգունեշը, լրագրողներ Շամշադ Աղան և Ուլվիյա Ալին։
2024 թվականի դեկտեմբերի 6-ին Meydan TV-ի գործով կալանավորվել են կայքի ադրբեջանական ներկայացուցչության ղեկավար Այնուր Էլգունեշը, լրագրողներ Ռամին Դեկոն (Ջաբրայիլզադե), Այսել Ումուդովան, Այթաջ Թափդիգը, Խայալա Աղաևան, Նաթիգ Ջավադլին և քաղաքացիական հասարակության անդամ Ուլվի Թահիրովը։
Ավելի ուշ Meydan TV-ի գործի շրջանակում ձերբակալվել են նաև «Argument.az» կայքի գլխավոր խմբագիր, լրագրող Շամշադ Աղան, լրագրողներ Նուրլան Լիբրեն, Ֆաթիմա Մովլամլին, Ուլվիյա Ալին (Գուլիևա) և լուսանկարիչ Ահմեդ Մուխտարը։
Բոլորը մեղադրվում են մի քանի հոդվածներով, հիմնականում՝ մաքսանենգության։ Ձերբակալված լրագրողներից ոչ մեկը չի ընդունում առաջադրված մեղադրանքները։ Նրանք ասում են, որ ձերբակալվել են իշխանության քաղաքական հրահանգով՝ լրագրողական գործունեության համար։

Human rights organization Amnesty International has launched an international campaign aimed at securing the release of journalists detained in Azerbaijan in connection with the Meydan TV case. The organization calls on citizens to appeal to Azerbaijani President Ilham Aliyev to request the journalists’ release, reports Factor.am .
In a petition template prepared by the organization, it is noted that 12 individuals have been arrested within the framework of the case, at least three of whom urgently require medical assistance.
“The criminal prosecution of journalists is politically motivated and part of the government’s ongoing pressure on independent media. We call for immediate action to end their arbitrary detention and persecution and express deep concern over the deterioration of the health of at least three individuals who have been denied necessary medical care.
The lack of adequate medical assistance and the conditions in which the 12 journalists are being held, including cell overcrowding, sexual harassment and threats, as well as psychological pressure, may amount to torture and other cruel, inhuman or degrading treatment and violate Azerbaijan’s human rights obligations,” the appeal states.
Amnesty International specifically emphasized that Meydan TV editor-in-chief Aynur Elgunesh, journalists Shamshad Aghan and Ulviya Ali urgently need medical treatment.
On December 6, 2024, Meydan TV’s Azerbaijan bureau head Aynur Elgunesh, journalists Ramin Deko (Jabrayilzade), Aysel Umudova, Aytaj Tapdig, Khayala Aghayeva, Natig Javadli, and civil society member Ulvi Tahirov were detained in connection with the Meydan TV case.
Later, within the same case, Argument.az editor-in-chief and journalist Shamshad Aghan, journalists Nurlan Libren, Fatima Movlamli, Ulviya Ali (Guliyeva), and photographer Ahmed Mukhtar were also arrested.
All of them face multiple charges, primarily related to smuggling. None of the detained journalists admits guilt. They state that they were arrested on political orders by the authorities for their journalistic activities.