28 Հունվար 2026 - 11:38 AMT
Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունը սկսել է միջազգային արշավ ուղղված Ադրբեջանում Meydan TV-ի գործով կալանավորված լրագրողների ազատ արձակմանը։ Կազմակերպությունը կոչ է անում քաղաքացիներին դիմել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ լրագրողներին ազատ արձակելու խնդրանքով, հայտնում է Factor.am-ը։
Կազմակերպության պատրաստած դիմումի ձևանմուշում նշվում է, որ գործի շրջանակում ձերբակալվել է 12 անձ, որոնցից առնվազն երեքը շտապ բժշկական օգնության կարիք ունեն։
«Լրագրողների քրեական հետապնդումը քաղաքական դրդապատճառներ ունի և անկախ լրատվամիջոցների նկատմամբ կառավարության կողմից շարունակական ճնշումների մաս է կազմում։ Կոչ ենք անում անհապաղ օգնել դադարեցնել նրանց կամայական կալանքն ու հետապնդումները, խորը մտահոգություն ենք հայտնում առնվազն երեք անձի առողջության վատթարացման կապակցությամբ, որոնց մերժվել է անհրաժեշտ բժշկական օգնությունը։
Բավարար բժշկական օգնության բացակայությունը և այն պայմանները, որոնցում պահվում են 12 լրագրողները, ներառյալ՝ խցերի գերբնակեցումը, սեռական ոտնձգությունները և սպառնալիքները, ինչպես նաև հոգեբանական ճնշումը, կարող են համարվել խոշտանգումներ և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունք և խախտում են Ադրբեջանի մարդու իրավունքների պարտավորությունները»,- ասվում է դիմումում։
Amnesty International-ը հատուկ ընդգծել է, որ անհետաձգելի բուժօգնության կարիք ունեն Meydan TV-ի գլխավոր խմբագիր Այնուր Էլգունեշը, լրագրողներ Շամշադ Աղան և Ուլվիյա Ալին։
2024 թվականի դեկտեմբերի 6-ին Meydan TV-ի գործով կալանավորվել են կայքի ադրբեջանական ներկայացուցչության ղեկավար Այնուր Էլգունեշը, լրագրողներ Ռամին Դեկոն (Ջաբրայիլզադե), Այսել Ումուդովան, Այթաջ Թափդիգը, Խայալա Աղաևան, Նաթիգ Ջավադլին և քաղաքացիական հասարակության անդամ Ուլվի Թահիրովը։
Ավելի ուշ Meydan TV-ի գործի շրջանակում ձերբակալվել են նաև «Argument.az» կայքի գլխավոր խմբագիր, լրագրող Շամշադ Աղան, լրագրողներ Նուրլան Լիբրեն, Ֆաթիմա Մովլամլին, Ուլվիյա Ալին (Գուլիևա) և լուսանկարիչ Ահմեդ Մուխտարը։
Բոլորը մեղադրվում են մի քանի հոդվածներով, հիմնականում՝ մաքսանենգության։ Ձերբակալված լրագրողներից ոչ մեկը չի ընդունում առաջադրված մեղադրանքները։ Նրանք ասում են, որ ձերբակալվել են իշխանության քաղաքական հրահանգով՝ լրագրողական գործունեության համար։

Правозащитная организация Amnesty International начала международную кампанию, направленную на освобождение журналистов, арестованных в Азербайджане по делу Meydan TV. Организация призывает граждан обращаться к президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву с просьбой освободить журналистов, сообщает «Фактор.am».
В подготовленном Amnesty International образце обращения отмечается, что в рамках дела были задержаны 12 человек, по меньшей мере трое из которых нуждаются в срочной медицинской помощи.
«Уголовное преследование журналистов носит политически мотивированный характер и является частью продолжающегося давления со стороны властей на независимые СМИ. Мы призываем к немедленным действиям для прекращения их произвольного содержания под стражей и преследования и выражаем глубокую обеспокоенность ухудшением состояния здоровья как минимум трех человек, которым было отказано в необходимой медицинской помощи.
Отсутствие надлежащей медицинской помощи и условия содержания 12 журналистов, включая переполненность камер, сексуальные домогательства и угрозы, а также психологическое давление, могут расцениваться как пытки и иные жестокие, бесчеловечные или унижающие достоинство виды обращения и нарушают обязательства Азербайджана в области прав человека», — говорится в обращении.
Amnesty International особо подчеркнула, что в неотложной медицинской помощи нуждаются главный редактор Meydan TV Айнур Эльгунеш, журналисты Шамшад Аган и Ульвия Али.
6 декабря 2024 года по делу Meydan TV были арестованы руководитель азербайджанского представительства сайта Айнур Эльгунеш, журналисты Рамин Деко (Джабраилзаде), Айсель Умудова, Айтадж Тапдыг, Хаяла Агаева, Натиг Джавадли и представитель гражданского общества Ульви Тахиров.
Позднее в рамках того же дела были задержаны главный редактор сайта «Argument.az», журналист Шамшад Аган, журналисты Нурлан Либрен, Фатима Мовламли, Ульвия Али (Гулиева) и фотограф Ахмед Мухтар.
Всем им предъявлены обвинения по нескольким статьям, в основном по обвинению в контрабанде. Ни один из задержанных журналистов не признает своей вины. Они заявляют, что были арестованы по политическому указанию властей за свою журналистскую деятельность.