Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ Իսրայելը թույլ չի տա, որ Գազայի հատվածում պաղեստինյան պետություն ստեղծվի, իսկ տարածաշրջանի վերականգնումը չի սկսվի քանի դեռ այն ամբողջությամբ չի ապառազմականացվել:
Նա ընդգծել է, որ Իսրայելը մտադիր է պահպանել Հորդանան գետից մինչև Միջերկրական ծով ամբողջ տարածքի վերահսկողությունը, այդ թվում Գազայի հատվածում։
«Ես արդեն հայտարարություններ եմ լսում, թե մենք թույլ կտանք Գազայի վերականգնումը մինչև ապառազմականացումը: Նման բան չի լինի: Ասում են, թե մենք փորձում ենք Գազա տեղափոխել թուրք և քաթարցի զինվորների՝ նման բան ևս չկա: Ասում են, թե ես թույլ կտամ պաղեստինյան պետություն ստեղծել Գազայում: Նման բան չի եղել և չի լինի»,-ասել է նա, հայտնում է Deutsche Welle-ն՝ The Times of Israel‑ի վրա հղումով:
Իսրայելի վարչապետը նշել է, որ հունվարի 26‑ին վերջին գերու՝ 24-ամյա Ռան Գվիլիի, աճյունի վերադարձից հետո Իսրայելը կենտրոնացել է ՀԱՄԱՍ-ի զինված ուժերի ոչնչացման և Գազայի հատվածի ապառազմականացման վրա:
2025 թվականի հոկտեմբերին Իսրայելի իշխանություններն ու ՀԱՄԱՍ‑ը համաձայնագիր են կնքել հրադադարի մասին՝ հիմնված ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից մշակված խաղաղ ծրագրի վրա։ Այս համաձայնագրի պահպանման երաշխավորներ են դարձել Միացյալ Նահանգները, Թուրքիան, Քաթարն ու Եգիպտոսը։ Առաջին փուլում ՀԱՄԱՍ‑ի մարտիկները վերադարձրել են ողջ մնացած իսրայելցի բոլոր գերիներին իսրայելական բանտերից ազատ արձակված պաղեստինացի բանտարկյալների դիմաց։
Հունվարի կեսին Սպիտակ տունը հայտարարել է Գազայում ռազմական գործողություններն ավարտելու Թրամփի ծրագրի երկրորդ փուլը սկսելու մասին։ Այն ենթադրում է «Խաղաղության խորհրդի» ստեղծում և նրա ենթակայության տակ գործող Ազգային կոմիտեի ստեղծում, որը պետք է ղեկավարի տարածաշրջանը մինչեւ այն պահը, երբ տվյալ ֆունկցիան կարող է վերցնել պաղեստինյան ազգային վարչակազմը։

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что Израиль не позволит создания палестинского государства на территории сектора Газа. По его словам, восстановление региона начнется только после полной демилитаризации.
Он подчеркнул, что Израиль намерен сохранить контроль над всей территорией от реки Иордан до Средиземного моря, включая сектор Газа.
«Я уже слышал заявления о том, что мы позволим восстановление Газы до демилитаризации, но такого не будет. Говорят, будто мы собираемся ввести в Газу турецких или катарских военных, и это ложь. Утверждают, что я допущу создание палестинского государства в Газе. но этого не было и не будет», — заявил он, сообщает Deutsche Welle со ссылкой на The Times of Israel.
Премьер добавил, что после возвращения 26 января останков последнего заложника — 24-летнего Рана Гвили, Израиль сосредоточился на уничтожении вооружённых сил ХАМАС и демилитаризации сектора Газа.
*В октябре 2025 года власти Израиля и ХАМАС подписали соглашение о прекращении огня на основе мирного плана, разработанного президентом США Дональдом Трампом. Гарантами соблюдения договорённостей выступают США, Турция, Катар и Египет. На первом этапе боевики ХАМАС освободили всех оставшихся в живых израильских заложников в обмен на освобождение палестинских заключённых из израильских тюрем.
В середине января Белый дом объявил о начале второго этапа плана Трампа, который предусматривает создание «Совета мира» и подчинённого ему Национального комитета, призванного управлять Газой до тех пор, пока эту функцию не сможет взять на себя Палестинская национальная администрация.*