ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ԵԽԽՎ նստաշրջանում ունեցած ելույթում, անդրադառնալով Հայաստանի՝ ժողովրդավարության ուղին բռնելու որոշմանը, ասել է, որ հայ ժողովուրդն ապացուցել է, որ կարող է ընտրել իր ճակատագիրը:
Նա հայտարարե, է, որ 2018-ից ի վեր Հայաստանը իրականացրել է լայնածավալ բարեփոխումներ, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Արտաքինից հրահանգվող բարեփոխումների գործընթացը կարող էր շարունակվել երկար ժամանակ՝ այդպես էլ չհասնելով այն փուլին, երբ Հայաստանը կդառնար լիարժեք ժողովրդավարական պետություն, քանի որ կառավարության մակարդակով որևէ լուրջ հակազդեցություն այդ նպատակին չի եղել։ Այդ իսկ պատճառով, քաղաքացիները որոշել են փոխել իշխանությունն իրենց երկրում՝ վերածվելով վերափոխումների ու ժողովրդավարացման հիմնական շարժիչ ուժի»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ խաղաղ, ժողովրդավարական հեղափոխությունն առանձնահատուկ էջ է բացել Հայաստանի նորագույն պատմության մեջ։
«Նախորդ բոլոր անհաջողությունների դառնությունը համտեսելուց հետո՝ 2018 թվականից, ես ինքս քայլեցի հարյուր հազարավոր իմ համաքաղաքացիների՝ քույրերիս ու եղբայրներս կողքին, որոնք լցրին Հայաստանի փողոցներն ու քաղաքները ոչ թե զենքով, այլ բաց ձեռքերով և այն համոզմամբ, որ մենք արժանի էինք ավելիին՝ արդար և օրինակելի ընտրությունների, մեր ձայներով, մեր քվեներով Կառավարություն ձևավորելու իրավունքի՛ ենք արժանի, բաց, հաշվետու, թափանցիկ կառավարման, կոռուպցիայից զերծ ինստիտուտների, սոցիալական արդարության, ժողովրդի համար, դպրոցների և ճանապարհների կառուցման վրա ծախսվող հարկերի վրա, այլ ոչ թե օլիգարխների և կոռումպացված պաշտոնյաների համար ամրոցների և մասնավոր կալվածքների, [արժանի ենք] պաշտոնյաներին կաշառք չվճարող և արհեստական մենաշնորհներ չպարունակող բիզնեսների, անկախ և արդյունավետ դատական համակարգի:
Մենք ապացուցեցինք, որ մեր ազգը կարող է ընտրել իր ճակատագիրը: 2018-ից ի վեր Հայաստանը իրականացրել է լայնածավալ բարեփոխումներ»,- ասել է նա:
Նա հավելել է, որ Հայաստանի արձանագրած առաջընթացն արտացոլվել է մի շարք հեղինակավոր կառույցների՝ այդ թվում Freedom House, «Լրագրողներ առանց սահմանների», Transparency International և այլոց հրապարակած զեկույցներում ու բանաձևերում։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Ստրասբուրգում մասնակցում է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նստաշրջանին: Այցի օրակարգում են նաև երկկողմ հանդիպումներ:

28 January 2026 - 13:12 AMT
Speaking at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said that the Armenian people have proven their ability to choose their own destiny, highlighting the country’s democratic transition since 2018.
Mirzoyan stressed that instead of externally driven reform, it was the citizens themselves who chose to change the government and lead the democratization process.
“The reform process could have continued indefinitely under outside direction, never reaching a stage where Armenia became a full-fledged democracy, simply because there was no serious governmental resistance to such stagnation. That’s why the people decided to change the government themselves, becoming the driving force behind reform and democratization,” he said, noting that the peaceful, democratic revolution of 2018 marked a turning point in Armenia’s modern history.
“After tasting the bitterness of repeated failures, I walked side by side with hundreds of thousands of my fellow citizens — my brothers and sisters — who filled Armenia’s streets and cities not with weapons but with open hands, believing we deserved more: fair and exemplary elections, the right to form a government with our own votes, open and accountable governance, corruption-free institutions, social justice, taxes spent on schools and roads for the people — not mansions for oligarchs and corrupt officials, business free from bribes and artificial monopolies, and an independent, effective judiciary.”
“We proved that our nation can choose its destiny. Since 2018, Armenia has carried out sweeping reforms,” he stated.
Mirzoyan added that Armenia’s progress has been recognized in reports and resolutions from respected organizations, including Freedom House, Reporters Without Borders, Transparency International, and others.
Foreign Minister Ararat Mirzoyan is attending the PACE session in Strasbourg, where his agenda also includes bilateral meetings.