29 Հունվար 2026 - 06:31 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Զինված ուժերի կազմավորման 34-րդ տարեդարձի առիթով պաշտպանության նախարարություն իր այցի ժամանակ ասել է, որ միջազգային լեգիտիմությունը դրել են բանակից առաջ, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նա նշել է, որ առանց միջազգային լեգիտիմության հայոց բանակի բարեփոխումներն անհնար կլինեին:
«2022-ի հոկտեմբերի 6-ի պայմանավորվածություններովհայտարարել ենք՝ հենվելու ենք մեր միջազգային լեգիտիմության տրամաբանության վրա, և երկրորդը՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամությունը սառեցնելը։ Եթե այդ երկու որոշումները չկայացվեին, հարգելի՛ ներկաներ, մենք բանակի բարեփոխումներից որևէ մեկն անելու հնարավորություն և առավել ևս ժամանակ չէինք ունենալու։
Բայց կարող եմ ավելին ասել, կարող է մենք նույնիսկ այսօր պետություն չունենայինք։ Եվ մենք այս փաստը շատ ուղիղ պետք է արձանագրենք։ Ընդ որում, հանկարծ տպավորություն չլինի, թե պետություն չունենալու ռիսկը ձևավորվել է 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո։ Այդ որոշումը կայացնելու շատ կոնկրետ ամսաթիվ կա։
Գնացեք և ուշադիր կարդացեք 2016 թվականի հունվարի, 2016 թվականի հուլիսի, 2016 թվականի օգոստոսի փաստաթղթերը։ Գնացեք և ուշադիր կարդացեք որոշ նամակագրություններ, որը մենք հրապարակել ենք։ Եվ սա շատ կարևոր արձանագրում է, որ մենք միջազգային լեգիտիմությունը դրել ենք բանակից առաջ, որպեսզի բանակի ֆունկցիոնալ անվտանգության համակարգում, այսինքն, կարգաթիվը փոխենք։ Բայց մենք չենք բավարարվում սրանով»,-նշել է նա։
Իր խոսքում վարչապետն անդրադարձել է ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին և ընդգծել այդ գործընթացի կարևորությունը փոփոխվող աշխարհում:

29 January 2026 - 06:50 AMT
Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the Armenian government prioritized international legitimacy over military development, marking the 34th anniversary of the Armed Forces during a visit to the Ministry of Defense, according to 1lurer.am .
He stressed that without securing international legitimacy, reforms within the Armenian army would not have been feasible.
"With the agreements of October 6, 2022, we declared our intention to rely on the logic of international legitimacy and, secondly, to suspend our membership in the Collective Security Treaty Organization. Without these two decisions, dear attendees, we would not have had the opportunity, let alone the time, to carry out any military reforms.
In fact, I could go further and say we might not even have a state today. This is a reality we must clearly acknowledge. Moreover, no one should assume that the risk of losing our statehood emerged only after the 2018 revolution. There is a very specific date tied to that decision.
Carefully read the documents from January, July, and August of 2016. Examine the correspondence we have made public. It's critically important to record that we placed international legitimacy before the army to restructure its role in the national security framework. But we are not stopping there," he said.
In his remarks, the Prime Minister also addressed ongoing reforms in the defense sector, highlighting their importance in an evolving global context.