Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի քաղաքական հարցերով խորհրդական Ալի Շամխանին հայտարարել է, որ Իրանը կպատասխանի ԱՄՆ-ի ցանկացած ագրեսիայի:
Նա նշել է, որ պատասխանը կլինի անհապաղ, աննախադեպ և ուղղված կլինի թե՛ ագրեսորին, թե՛ նրա դաշնակիցներին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Սահմանափակ հարվածը պատրանք է։ Ամերիկայի ցանկացած ռազմական գործողություն Իրանի ցանկացած կետի և ցանկացած մակարդակում, Թեհրանի կողմից կդիտարկվի որպես պատերազմի սկիզբ, և պատասխանը կլինի անհապաղ, համապարփակ ու աննախադեպ, որի թիրախը կլինեն ագրեսորը, Թել Ավիվի սիրտը և բոլոր նրանք, ովքեր աջակցում են ագրեսորին», — գրել է Շամխանին իր X-ի իր էջում:
Տարածաշրջանում է գտնվում ամերիկյան ավիակիրների հարվածային խումբը։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դիտարկում է Իրանին նոր խոշոր հարված հասցնելու հարցը։

Советник по политическим вопросам верховного лидера Ирана Али Хаменеи, Али Шамхани, заявил, что Иран даст ответ на любую агрессию со стороны США.
Он подчеркнул, что ответ будет незамедлительным, беспрецедентным и направленным как против самого агрессора, так и его союзников, сообщает «РИА Новости».
«Так называемый ограниченный удар — это иллюзия. Любое военное действие США по иранским объектам, вне зависимости от его масштаба, будет расценено Тегераном как начало войны, и ответ последует незамедлительно, и он будет всеобъемлющим и беспрецедентным. Под удар попадёт агрессор, центр Тель-Авива и все, кто поддерживает агрессора», — написал Шамхани на своей странице в X.
В регионе находится ударная группа американских авианосцев. Президент США Дональд Трамп рассматривает возможность нанесения нового крупного удара по Ирану.