Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի կալանքի ժամկետը երկարաձգելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է սրբազանի փաստաբան Արսեն Բաբայանը։
«Մինչև փետրվարի 3-ը դատարանում դռնփակ նիստով քննվելու է միջնորդությունը»,-գրել է նա:
Արշակ սրբազանը կալանավորվել է դեկտեմբերի 5-ին: Նրա տեսակցությունները սահմանափակված են:
Դեկտեմբերի 4-ին ԱԱԾ աշխատակիցները նրան ձերբակալել էին Քննչական կոմիտեի շենքում։ Նրա նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով, որոնք վերաբերում են մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ թմրամիջոցների ապօրինի իրացմանը հանդիսադիր վայրում։

29 January 2026 - 10:42 AMT
A motion has been filed to extend the detention of Archbishop Arshak Khachatryan, Chancellor of the Mother See of Holy Etchmiadzin. The news was shared by the archbishop’s attorney, Arsen Babayan, on Facebook.
“The motion will be examined in a closed hearing by February 3,” Babayan wrote.
Archbishop Arshak was arrested on December 5, and his visitation rights have been restricted.
i On December 4, National Security Service agents detained him at the Investigative Committee building. He is under public criminal prosecution under Article 393, Part 2, Points 1 and 4 of the Criminal Code, which pertains to the illegal sale of narcotics by a group acting with prior agreement in a public venue.