Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների ընթացքին՝ նշելով, որ կարգավորումը շատ կարևոր է, և զարգացումներ կան այդտեղ, և հասունացած է վաղուց, որ իրադարձություններ տեղի ունենան, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Ես հույս ունեմ, որ այդ իրադարձությունները տեղի կունենան։ Դեռևս 2022 թվականին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները առնվազն իրականություն կդառնան։ Մենք հիմա նաև Ախուրիկի հատվածում, Մարգարայի հատվածում գործողություններ ենք անում, որպեսզի հանկարծ հնարավոր որոշումները չխոչընդոտվեն մեր կողմից անպատրաստ լինելու պատճառով։
Ես չեմ կարող կոնկրետ որևէ բան ասել, իհարկե, չթաքցնեմ՝ դիվանագիտական խողովակներով աշխատանքն արվում է, որոշակի ազդակներ մենք ստանում ենք: Տեսնում ենք՝ որոշակի դրական ազդակներ կան Թուրքիայից, բայց տեսնենք»,- ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը հիշեցրել է, որ Մարգարայի անցակետը տեխնիկապես պատրաստ է, սակայն սահմանը բացվելուց հետո անհրաժեշտ կլինի նաև ենթակառուցվածքների ընդլայնում։
«Բայց պետք է իմանանք, որ սահմանը բացվելուց հետո այդ կամուրջը, որը կա, բավարար չի լինելու, և պետք է մտածել նոր կամրջի, կամուրջների կառուցման մասին, ընդ որում և՛ Մարգարայում, և՛ Ախուրիկում, Շիրակի մարզում և Արմավիրի մարզում, բայց դա արդեն հետագայի խնդիր է»,-հավելել է նա:
Փաշինյանն առանձնացրել է նաև Անիի պատմական կամրջի վերականգնման մասին պայմանավորվածությունը՝ նշելով, որ դրա շուրջ քննարկումները շարունակվում են։
«Բնականաբար, այդ թեման ավելի կկոնկրետացվի, երբ որ սահմանը բացվի և օգտագործվի, չնայած՝ մենք այսօր պայմանավորվածություն ունենք Անիի հատվածի պատմական կամրջի վերականգնման մասին։ Այդ ուղղությամբ քննարկումներ են գնում, և հնարավոր է նույնիսկ առաջիկայում արդեն գործնական հատվածը սկսvի, որը խորհրդանշական նշանակություն ունի», – ասել է վարչապետը։

Prime Minister Nikol Pashinyan says there are certain positive signals from Turkey regarding the normalization of bilateral ties, though concrete outcomes are still pending.
Speaking to journalists after a cabinet session, Pashinyan stated that normalizing relations with Turkey is important and that developments are underway, noting the time is ripe for progress, 1lurer.am reports.
“I hope these developments will happen. At the very least, the agreements reached back in 2022 should become reality. We're taking steps in Akhuryan and Margara so that if decisions are made, we’re not unprepared on our side,” he said.
While he refrained from disclosing specifics, the prime minister acknowledged ongoing diplomatic activity. “We are getting some signals, certain positive signs from Turkey, but let’s see,” he said.
Pashinyan reminded reporters that the Margara border checkpoint is technically ready, but once the border opens, further infrastructure upgrades will be needed.
“We must understand that the existing bridge won’t be sufficient after the border opens. We’ll have to consider building new bridges, both in Margara and Akhuryan, in Shirak and Armavir provinces. But that’s a task for the future,” he added.
He also referenced the historical Ani bridge, stating that an agreement on its restoration is in place and discussions are ongoing.
“Of course, the matter will become more concrete once the border opens and is used, although today we already have an agreement to restore the historic Ani bridge. Discussions are underway, and it’s possible that practical steps could start soon. It carries symbolic importance,” Pashinyan said.
Yerevan and Ankara issued a joint statement in December 2021 expressing willingness to normalize relations. In 2022, representatives from both countries agreed in Vienna to open the border to third-country nationals and launch direct cargo flights. However, implementation has yet to follow. In September 2025, Turkey’s Serdar Kılıç visited Armenia. The Armenian Foreign Ministry later confirmed that both sides had agreed to accelerate implementation of the July 2022 agreements.