Քննչական կոմիտեն դատական ակտը չկատարելու դեպքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնել ՀԱԵ դեմ՝ այն առնչվում է Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ, կարգալույծ արված Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանին (Արման Սարոյանի):
Նշվում է, որ Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանը՝ «2026 թվականի հունվարի 16-ի կատարողական թերթով, արգելել էր «Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցի» կրոնական կազմակերպությանը և մի շարք այլ անձանց իրականացնել որևէ քայլ, որը կարող է խոչընդոտել Տ. Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանի՝ Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի կարգավիճակով՝ եկեղեցու կանոնադրության 68-րդ հոդվածով և այլ գործող կանոններով սահմանված պարտականությունների և իրավունքների իրագործմանը, ներառյալ՝ թեմի ֆինանսների կառավարումը և ֆինանսական գործարքների իրականացումը մինչև վերջնական դատական ակտի ընդունումը՚։
Այս որոշման հիման վրա Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունում սկսվել է կատարողական վարույթ, որի շրջանակում ընդունվել է որոշում՝ պարտապանին պարտադրելու կատարել որոշակի գործողություններ կամ ձեռնպահ մնալ որոշակի գործողություններից։ Այդ որոշումը՝ ընդունված 2026 թվականի հունվարի 19-ին, անձամբ հանձնվել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Դիվանատուն։
«Այնուամենայնիվ, նման իրավական պայմաններում Գերագույն հոգևոր խորհուրդը 2026 թվականի հունվարի 27-ին կայացրել է որոշում, որով Տ. Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը հայրապետական տնօրինությամբ հռչակվել է կարգալույծ։
Հաշվի առնելով, որ հաղորդման մեջ ներկայացված են տվյալներ՝ «Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու» համապատասխան պաշտոնյաների կողմից իրենց ծառայողական լիազորություններն ու դրանով պայմանավորված ազդեցությունը օգտագործելու միջոցով՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտի չկատարման և դրա կատարումը կանխելու հնարավոր արարքների մասին, ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում 2026 թվականի հունվարի 29-ին հարուցվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 507-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 46-507-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով։

29 January 2026 - 14:44 AMT
The Investigative Committee of Armenia has launched a criminal case against the Armenian Apostolic Church (AAC) for failure to comply with a court decision regarding defrocked Bishop Gevorg Saroyan (Arman Saroyan), the former leader of the Diocese of Masis.
According to reports, the Armavir General Jurisdiction Court issued an enforcement writ on January 16, 2026, prohibiting the AAC and other individuals from taking any actions that could obstruct Bishop Saroyan from exercising his rights and duties as diocesan leader under Article 68 of the Church’s charter and other governing regulations. This included managing diocesan finances and executing financial transactions until a final verdict was rendered.
Based on this ruling, an enforcement proceeding was initiated at the Compulsory Enforcement Service, which issued a decision on January 19, 2026, obliging the Church to perform or refrain from specific actions. The decision was personally delivered to the Mother See of Holy Etchmiadzin’s Chancellery.
However, despite the legal constraints, the Supreme Spiritual Council declared Bishop Gevorg Saroyan defrocked by patriarchal decree on January 27, 2026.
Given the report’s allegations that certain AAC officials used their official powers and influence to obstruct enforcement of a legally binding court order, the General Department for Particularly Important Cases of the Investigative Committee opened a criminal case on January 29, 2026, under Article 507, Part 2 and Article 46-507, Part 2 of the Criminal Code.