Փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը ֆեյսբության եթերում, անդրադառնալով կարգալույծ արված արքեպիսկոպոս Սարոյնի գործով դատական ակտի կատարմանն առնչվող վարույթի հարուցմանը, ասել է, որ «փաստացի քրեական հետապնդում է հարուցվել Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի և ԳՀԽ անդամների դեմ»:
Հունվարի 29-ին հայտնի դարձավ, որ քրգործ են հարուցել ՀԱԵ դեմ, որի հիմքում ընկած է Գևորգ Սարոյանի՝ հունվարի 15-ին դատարան ներկայացրած հայցը, որով նա պահանջել է անվավեր ճանաչել իր ազատումը Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից և վերականգնել այդ պաշտոնում։ Դատական գործընթացի հաջորդ օրը հայտնի է դարձել, որ Արմավիրի մարզի դատարանը որոշում է կայացրել վերականգնել նրան նախկին պաշտոնում՝ մինչև գործի վերջնական դատավճիռը։
Նա կարծիք է հայտնել, որ նպատակը կաթողիկոսի և Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամների նկատմամբ բացակայելու արգելք կիրառելն է, որ չկարողանան Հայաստանից դուրս գալ։
«Ստացվում է, որ սրանով խոչընդոտում են Եկեղեցու բնականոն գործընթացին, փորձում են խոչընդոտել Եպիսկոպոսաց ժողովի գումարմանը, որը պետք է տեղի ունենա Ավստրիայում»,-ասել է նա:
Նա նշել է, որ այդ դեպքում կստացվի, որ «գործադիր իշխանությունը միջամտում է եկեղեցու գործերին, խախտում Սահմանադրության՝ եկեղեցու և պետության անջատ լինելու սկզբունքը»։
Փաստաբանը հայտնել է նաև, որ Վեհափառի կողմից կարգալույծ անելու որոշումը որևէ իրավական ընթացակարգով հնարավոր չէ վիճարկել։

30 January 2026 - 08:34 AMT
Lawyer Ruben Melikyan stated during a Facebook broadcast that a de facto criminal prosecution has been launched against the Catholicos of All Armenians and members of the Supreme Spiritual Council, in connection with enforcement proceedings related to the case of defrocked Archbishop Gevorg Saroyan.
On January 29, it was announced that a criminal case had been initiated against the Armenian Apostolic Church, stemming from a lawsuit filed by Gevorg Saroyan on January 15. Saroyan demanded that his dismissal as head of the Diocese of Masis be declared invalid and that he be reinstated. The day after the hearing, the Armavir regional court ruled to temporarily reinstate Saroyan pending a final verdict.
Melikyan suggested that the real objective is to impose exit bans on the Catholicos and Council members to prevent them from leaving the country.
“This effectively obstructs the Church’s normal functioning and is an attempt to prevent the Bishops’ Synod from convening in Austria,” Melikyan stated.
He argued that this constitutes executive interference in church affairs, violating the constitutional principle of separation between church and state.
The lawyer added that the Catholicos’ decision to defrock Saroyan cannot be legally challenged through any procedural mechanism.