Հունվարի 29-ին ՆԳՆ փրկարար ծառայության տնօրեն և ՆԳ նախարարի տեղակալ Արամ Ղազարյանը հանդիպել է ՌԴ քաղաքացիական պաշտպանության, արտակարգ իրավիճակների և բնական աղետների հետևանքների վերացման նախարարի տեղակալ Վյաչեսլավ Բուտկոյի գլխավորած պատվիրակության հետ։ Ղազարյանը նշել է Ռուս-հայկական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի դերը՝ որպես արդյունավետ համագործակցության օրինակ։
Նրա խոսքով՝ կենտրոնը վերջին տասնամյակում պարտաճանաչությամբ և օպերատիվությամբ իրականացրել է իր առջև դրված խնդիրները։
Արամ Ղազարյանը շեշտել է, որ առկա գլոբալ մարտահրավերների պայմաններում Հայաստանի ու Ռուսաստանի փրկարար կառույցները պետք է ցուցաբերեն համակարգված և փոխլրացնող մոտեցում՝ միտված բնակչության պաշտպանությանը, արտակարգ իրավիճակների կանխարգելմանը և մարդասիրական օժանդակության տրամադրմանը։ Նա նաև վստահեցրել է, որ ՆԳ նախարարությունը շարունակելու է ներդնել առավելագույն ջանքերը՝ համագործակցությունը զարգացնելու և խորացնելու համար։
Իր հերթին՝ Վյաչեսլավ Բուտկոն շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով Հայաստանի ՆԳՆ փրկարար ծառայության հետ հաստատված ուղիղ և անկաշկանդ երկխոսության կարևորությունը։ Նա նշել է, որ երկկողմ փոխգործակցության շրջանակում առանցքային դեր ունի Ռուս-հայկական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնը, որն իրեն հաստատել է որպես արդյունավետ և անհրաժեշտ հարթակ համատեղ արձագանքման համար։
Կողմերն ընդգծել են համագործակցության շարունակականության կարևորությունը՝ մասնավորապես կարողությունների զարգացման և փորձի փոխանակման ուղղությամբ։
Հանդիպման ընթացքում Ռուս-հայկական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի ղեկավար Ալեքսեյ Բուտիրսկին ներկայացրել է կենտրոնի 2025 թվականի ծրագրերն ու ընթացիկ տարվա հիմնական առաջնահերթությունները։
Հանդիպման ավարտին Արամ Ղազարյանը և Վյաչեսլավ Բուտկոն այցելել են Փրկության նվիրյալների պատվո հուշարձան և խոնարհել ծաղիկներ։

On January 29, Aram Ghazaryan, Director of the Rescue Service at Armenia’s Ministry of Internal Affairs and Deputy Minister of Internal Affairs, met with a Russian delegation led by Vyacheslav Butko, Deputy Minister for Civil Defense, Emergencies and Disaster Relief of the Russian Federation. Ghazaryan highlighted the role of the Russian-Armenian Humanitarian Response Center as a successful example of bilateral cooperation.
He noted that over the past decade, the center has consistently and efficiently fulfilled its mandate.
Ghazaryan stressed that in the face of global challenges, Armenian and Russian emergency services must adopt coordinated and complementary approaches to protect populations, prevent emergencies, and provide humanitarian assistance. He reaffirmed that the Ministry of Internal Affairs remains committed to further strengthening this partnership.
For his part, Vyacheslav Butko expressed gratitude for the warm reception and emphasized the importance of direct and open dialogue with Armenia’s Rescue Service. He underscored the central role of the Russian-Armenian Humanitarian Response Center as a proven and essential platform for joint emergency response.
Both sides highlighted the importance of continued cooperation, particularly in capacity building and knowledge exchange.
During the meeting, the center’s director, Alexey Butyrskiy, presented the key priorities for the current year.
At the end of the meeting, Ghazaryan and Butko visited the Memorial to the Devotees of Salvation and laid flowers in tribute.