30 Հունվար 2026 - 09:18 AMT
«Հանուն հանրապետության» կուսակցության նախագահ Արման Բաբաջանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը ՀՀ կայցելի փետրվարի 9-ին:
Ըստ նրա՝ ամերիկյան քաղաքական աջակցությունն արագ պետք է վերածել գործնական, չափելի և պատասխանատվությամբ ամրագրված փաթեթի:
«Եվ այսպես՝ փետրվարի 9-ին ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը կայցելի Հայաստան: Այդ այցը պետք է նշանավորվի ստորագրված, հստակ ժամկետներով ամրագրված և գործնականում իրականացվող պայմանավորվածություններով։
Հայաստանի ազգային շահը աներկբա է՝ ամերիկյան քաղաքական աջակցությունն արագ վերածել գործնական, չափելի և պատասխանատվությամբ ամրագրված փաթեթի՝ պաշտպանունակության իրական ուժեղացում (ժամանակակից պաշտպանական միջոցներ, տեխնոլոգիաներ, ուսուցում և համատեղ ծրագրեր), էներգետիկ անկախություն (նոր հզորություններ, ցանցերի արդիականացում, ներդրումային գործիքներ), տեխնոլոգիա ու կապիտալ (R&D, ստարտափ էկոհամակարգ, արտադրական ներդրումներ), և տարածաշրջանային հաղորդակցություններ՝ Հայաստանի ինքնիշխանության անխախտ սկզբունքով։
Մենք պարտավոր ենք ԱՄՆ փոխնախագահի այս այցին պատրաստվել հստակ օրակարգով՝ ինչ արդյունք ենք պահանջում, ինչ ժամանակացույցով, ինչ գործիքակազմով, և կոնկրետ ով է պատասխանատու դրա իրագործման համար։
Եթե ԱՄՆ-ն տարածաշրջանում խոսում է անվտանգության և գործընկերության մասին, ապա Հայաստանը պետք է ստանա համարժեք հնարավորություն՝ ձեռք բերելու նոր պաշտպանական կարողություններ։ Մեր նպատակը պետք է լինի մեկը՝ խոստումը դարձնել պայմանագիր, պայմանագիրը՝ կիրառելի գործիք, իսկ գործիքը՝ պաշտպանունակ Հայաստան, աշխատող տնտեսություն և կայուն զարգացում՝ չափելի, շոշափելի արդյունքներով»,-ասվում է գրառման մեջ:

Chairman of the "For the Republic" party, Arman Babajanyan, announced on Facebook that U.S. Vice President J.D. Vance will visit Armenia on February 9.
He stated that American political support must swiftly be translated into a practical, measurable, and accountable assistance package.
“This visit should be marked by signed agreements with clear timelines and actionable commitments,” Babajanyan wrote.
He outlined Armenia’s national interests as follows: real enhancement of defense capabilities (modern systems, technology, training, and joint initiatives), energy independence (new capacities, grid upgrades, investment tools), technology and capital (R&D, startup ecosystems, manufacturing investment), and regional connectivity, under the unwavering principle of Armenia’s sovereignty.
“We must approach this visit with a clear agenda: what outcomes we demand, on what timeline, with what tools, and who is responsible for delivery.
If the U.S. speaks of security and partnership in the region, then Armenia must be given a real opportunity to acquire new defense capabilities. Our goal should be clear: turn a promise into an agreement, the agreement into a practical tool, and the tool into a more resilient Armenia with a functioning economy and measurable, tangible development,” he concluded.