30 Հունվար 2026 - 12:27 AMT
Հունվարի 30-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն Հունգարիայի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Իշտվան Յակաբի հետ հանդիպմանը նշել է, որ երկարատև դադարից հետո երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման հանձնառությունը ցույց է տալիս, որ երկխոսությամբ լուծելի են բոլոր խնդիրները։
Վիզաների ազատականացման վերաբերյալ երկխոսության շրջանակում Հունգարիային արդեն փոխանցվել է գործողությունների ծրագիրը։ ԱԺ փոխնախագահը հույս է հայտնել, որ Հունգարիան հանդես կգա այդ նախաձեռնությանն աջակցող դիրքորոշմամբ:
Հակոբ Արշակյանը դրական է գնահատել Բուդապեշտում Հայաստանի և Երևանում Հունգարիայի դեսպանատների վերաբացումը՝ կարևորելով այդ քայլի դերը երկկողմ կապերի զարգացման հարցում։ Այս համատեքստում նա նաև շեշտադրել է խորհրդարանական համագործակցության կարևորությունը, մասնավորապես՝ բարեկամական խմբերի մակարդակում։
Նա հյուրին ներկայացրել է նաև տարածաշրջանում առկա իրավիճակը և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ընթացող խաղաղության բանակցային գործընթացը։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել Վաշինգտոնում ստորագրված համատեղ հռչակագրին, նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրին և TRIPP նախագծին։
«Խաղաղության և համագործակցության խթանման պետական քաղաքականության գաղափարն ամրապնդվեց այս տարվա հունվարի 22-ին, երբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դավոսում՝ Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակում, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրավերով որպես հիմնադիր անդամ` մասնակցեց «Խաղաղության խորհրդի» կանոնադրության ստորագրման հանդիսավոր արարողությանը: Ուրախալի է, որ այս կարևոր հարթակին մասնակցում է նաև Հունգարիան»,- նշել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը։
Հակոբ Արշակյանը նաև առանձնացրել է Ադրբեջանում ապօրինի պահվող և անհետ կորած համարվող անձանց հայրենադարձման հարցը՝ շեշտելով, որ Հայաստանը գնահատում է Հունգարիայի՝ հումանիտար բնույթի խնդիրների կարգավորմանն ուղղված քայլերը։ Նա հիշեցրել է, որ 2021 թվականի դեկտեմբերին Հունգարիայի կառավարության աջակցությամբ Հայաստան է վերադարձել 5 հայ ռազմագերի։
Իշտվան Յակաբը, իր հերթին, բարձր է գնահատել երկու երկրների միջև ձևավորված բարեկամական և ջերմ հարաբերությունները՝ ընդգծելով, որ դրանք դինամիկ կերպով զարգանում են թե՛ օրենսդիր, թե՛ գործադիր մակարդակներում։ Նա կարևորել է խաղաղության գործընթացի առաջխաղացումը՝ նշելով, որ դրա այլընտրանքը բացակայում է։ Ըստ նրա՝ Հունգարիան աջակցում է Հայաստանի՝ Եվրամիության ինտեգրման գործընթացին և հանդես է գալիս վիզաների ազատականացման օգտին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տնտեսական ոլորտում կապերի խորացման և տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Զրույցի ավարտին կարևորվել է հունգարահայ համայնքի դերը՝ որպես կամուրջ երկու երկրների և ժողովուրդների միջև։

On January 30, Armenian National Assembly Vice President Hakob Arshakyan met with Hungarian National Assembly Vice President István Jakab and emphasized that restoring diplomatic ties after a long pause shows that all issues can be resolved through dialogue.
Within the scope of the visa liberalization dialogue, Armenia has already submitted its action plan to Hungary. Arshakyan expressed hope that Hungary will adopt a supportive stance toward this initiative.
He also welcomed the reopening of embassies in Budapest and Yerevan, calling it an important step for strengthening bilateral ties. Arshakyan highlighted the role of parliamentary cooperation, particularly through friendship groups.
He informed his guest about the current regional situation and ongoing peace negotiations between Armenia and Azerbaijan, referencing the Washington joint declaration, the initial peace agreement, and the TRIPP project.
“The concept of promoting peace and cooperation was reinforced on January 22, when Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, at the invitation of U.S. President Donald Trump, took part in the ceremonial signing of the Peace Council Charter at the World Economic Forum in Davos as a founding member. It is encouraging that Hungary also participates in this important platform,” Arshakyan noted.
He also raised the issue of Armenian prisoners illegally held or missing in Azerbaijan, underlining Armenia’s appreciation of Hungary’s efforts in addressing humanitarian matters. He recalled that in December 2021, five Armenian POWs returned to Armenia with support from the Hungarian government.
In response, István Jakab praised the warm and friendly relations developing between the two countries, noting the dynamic progress at both legislative and executive levels. He emphasized the importance of advancing the peace process, stating that there is no alternative to peace. Jakab reaffirmed Hungary’s support for Armenia’s EU integration efforts and its backing of visa liberalization.
The meeting also covered opportunities to deepen economic ties and expand cooperation across various sectors. The role of the Hungarian-Armenian community was highlighted as a bridge between the two nations.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Marco Rubio confirmed the Armenia-U.S. cooperation framework under the Trump Route to International Peace and Prosperity (TRIPP) initiative during their meeting in Washington. The TRIPP document outlines the initiative’s implementation process but does not create legal commitments for either Armenia or the U.S.