31 Հունվար 2026 - 06:39 AMT
Գերագույն Հոգևոր Խորհրդի անդամ, իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գևորգ Դանիելյանը մտավախություն ունի, որ Քննչական կոմիտեի նախաձեռնած վարույթը եկեղեցու դեմ՝ դատական ակտը չկատարելու համար, կարող է հարվածի տակ դնել փետրվարին Ավստրիայում գումարվելիք Եպիսկոպոսաց ժողովը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Գևորգ սրբազանը կարգալույծ է հռչակվել հունվարի 27-ին, իսկ հունվարի 29-ին հայտնի է դարձել, որ քննչական կոմիտեն վարույթ է նախաձեռնել եկեղեցու դեմ։
Քննչական կոմիտեն չի հստակեցրել, արդյոք արդեն որոշում է կայացվել սահմանափակելու Վեհափառ Հայրապետի և Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամների ելքը Հայաստանից, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Դանիելյանը անհիմն է համարում պնդումը, թե Գերագույն հոգևոր խորհուրդը ընդունել է տնօրինություն հատուկ իբրև թե դատական ակտը խոչընդոտելու նպատակով։ Դանիելյանը պնդում է՝ եկեղեցին իրավասու է կայացնելու որոշումներ և եթե դրա համար կան բավարար հիմքեր, հակառակը՝ չկայացնելը կարող է խնդրահարույց լինել։
Ավելի վաղ փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը ֆեյսբության եթերում, անդրադառնալով կարգալույծ արված արքեպիսկոպոս Սարոյնի գործով դատական ակտի կատարմանն առնչվող վարույթի հարուցմանը, ասել է, որ «փաստացի քրեական հետապնդում է հարուցվել Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի և ԳՀԽ անդամների դեմ»:Նա կարծիք է հայտնել, որ նպատակը կաթողիկոսի և Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամների նկատմամբ բացակայելու արգելք կիրառելն է, որ չկարողանան Հայաստանից դուրս գալ։
Հունվարի 29-ին հայտնի դարձավ, որ քրգործ են հարուցել ՀԱԵ դեմ, որի հիմքում ընկած է Գևորգ Սարոյանի՝ հունվարի 15-ին դատարան ներկայացրած հայցը, որով նա պահանջել է անվավեր ճանաչել իր ազատումը Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից և վերականգնել այդ պաշտոնում։ Դատական գործընթացի հաջորդ օրը հայտնի է դարձել, որ Արմավիրի մարզի դատարանը որոշում է կայացրել վերականգնել նրան նախկին պաշտոնում՝ մինչև գործի վերջնական դատավճիռը։

Gevorg Danielyan, member of the Supreme Spiritual Council and Doctor of Law, expressed concern that the criminal proceedings initiated by the Investigative Committee against the Church for allegedly failing to comply with a court ruling could undermine the episcopal assembly scheduled for February in Austria, according to Panorama.am .
Bishop Gevorg was defrocked on January 27, and two days later, it became known that a criminal case had been initiated against the Church by the Investigative Committee.
Danielyan rejects the claim that the Supreme Spiritual Council made a decision specifically aimed at obstructing the execution of a court ruling. He argues that the Church is entitled to make decisions when justified, and refraining from doing so could raise legal issues.
Earlier, lawyer Ruben Melikyan stated during a Facebook livestream that the criminal proceedings linked to the enforcement of a ruling in Archbishop Saroyan’s case effectively amount to a criminal prosecution against the Catholicos of All Armenians and members of the Supreme Spiritual Council. He suggested the goal is to impose travel restrictions to prevent them from leaving Armenia.
The Investigative Committee has not clarified whether a decision has been made to restrict the travel of the Catholicos or council members, reports Pastinfo.
On January 29, it was revealed that a criminal case had been initiated against the Armenian Apostolic Church based on a lawsuit filed by Gevorg Saroyan on January 15. In the suit, he requested the annulment of his dismissal from the post of leader of the Masis Diocese and his reinstatement. The day after the court hearing, the Armavir Regional Court ordered his temporary reinstatement pending a final verdict.