Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է, որ Իրանին ԱՄՆ հնարավոր հարվածի շուրջ անորոշությունը մտահոգում է Ադրբեջանին։ Նա այդ մասին ասել է The National թերթին տված հարցազրույցում՝ ընդգծելով, որ Բաքուն այդ հարցը Վաշինգտոնի հետ չի քննարկել։
«Իրավիճակն անկանխատեսելի է, և բարդ կլինի ճիշտ գնահատել բոլոր սպառնալիքներն ու մարտահրավերները, որոնք կարող են ծագել»,-ասել է Հաջիևը, գրում է Minval.az-ը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի աշխարհագրական դիրքը Ռուսաստանի և Իրանի միջև ստեղծում է զգայուն վիճակ, երբ երկիրը հայտնվել է միաժամանակ երկու խոշոր հակամարտությունների՝ Ռուսաստանի ու Ուկրաինայի միջև ընթացող պատերազմի, և Իրանի շուրջ՝ ԱՄՆ-ի ու Իսրայելի ներգրավմամբ լարվածության կենտրոնում։
Հաջիևը շեշտել է, որ Բաքուն իր մտահոգությունները չի փոխանցել ամերիկյան կողմին, և Վաշինգտոնը ևս կապ չի հաստատել այդ հարցով։ Չնայած վերջին օրերին Իրան-Ադրբեջան պաշտոնյաների միջև որոշ շփումների, Ադրբեջանը պահպանում է չեզոք դիրքորոշում և խուսափում է Իրանի ներքին գործերին միջամտելուց։

31 Январь 2026 - 08:23 AMT
Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что неопределенность вокруг возможного удара США по Ирану вызывает обеспокоенность в Баку. Об этом он рассказал в интервью газете The National, отметив, что данный вопрос не обсуждался с Вашингтоном.
«Ситуация непредсказуема, и будет сложно точно оценить все угрозы и вызовы, которые могут возникнуть», — цитирует Гаджиева Minval.az .
По его словам, географическое положение Азербайджана между Россией и Ираном создает чувствительную обстановку, особенно в условиях двух крупных конфликтов — продолжающейся войны между Россией и Украиной, а также напряженности вокруг Ирана с участием США и Израиля.
Гаджиев сказал, что Баку не передавал Вашингтону свои опасения, и с американской стороны также не поступало запросов. По его словам, несмотря на определенные контакты между официальными лицами Ирана и Азербайджана в последние дни, страна сохраняет нейтралитет и избегает вмешательства во внутренние дела Ирана.