31 Հունվար 2026 - 08:31 AMT
Հունվարի 27-28-ին ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Պարույր Հովհաննիսյանը փոխնախագահի կարգավիճակով նախագահել է ՄԱԿ-ի Տնտեսական և սոցիալական խորհրդի 2026 թվականի համակարգման հատվածի քննարկումները։ Դրանք կենտրոնացած են եղել Խորհրդի համակարգվածության, արդյունավետության և 2030 Օրակարգի կյանքի կոչման վերջին փուլում նրա դերի ամրապնդման վրա, հայտնում է ՄԱԿ-ում Հայաստանի ներկայացուցչությունից։
Տնտսոցխորհի 80-ամյակի համատեքստում քննարկումները վերահաստատել են ընդհանուր ըմբռնումը, որ համակարգումն այլևս հանդիսանում է հավաքական վստահելիության և արդյունավետության չափանիշ։
Քննարկումների ընթացքում նշվել է, թե ինչպես կարող է Խորհուրդը առավել արդյունավետ կերպով միավորել խաղաղության, զարգացման, մարդու իրավունքների և հումանիտար գործողությունների ուղղությունները, գլոբալ հանձնառությունները վերածել անդամ պետություններին ուղղված գործնական աջակցության, ինչպես նաև ուժեղացնել համակարգվածությունը, կանխատեսելիությունն ու հաշվետվողականությունը՝ 2030 Օրակարգի իրականացման վերջին փուլին ընդառաջ։
Հիմնական ուղերձն էր․ Տնտեսական և սոցիալական խորհրդի ուժեղացումն իրագործելի է՝ ավելի հստակ քաղաքական ուղղորդման, ավելի արդյունավետ վերահսկողության, շահագրգիռ կողմերի ներառական մասնակցության և արդյունքների ու իրական ազդեցության վրա կենտրոնանալու միջոցով:

31 January 2026 - 09:07 AMT
On January 27–28, Armenia’s Permanent Representative to the United Nations, Ambassador Paruyr Hovhannisyan, chaired the 2026 coordination segment of the UN Economic and Social Council (ECOSOC) in his capacity as vice president. The sessions focused on enhancing the Council’s coherence, efficiency, and impact in the final phase of implementing the 2030 Agenda, according to Armenia’s UN mission.
Held during ECOSOC’s 80th anniversary year, the discussions reaffirmed the shared understanding that coordination is now a benchmark for collective credibility and effectiveness.
Participants explored how ECOSOC can better align peace, development, human rights, and humanitarian action, translating global commitments into tangible support for member states. The debates also addressed strengthening coherence, predictability, and accountability ahead of the 2030 Agenda’s final stage.
The core message emphasized that ECOSOC’s strengthening is achievable through clearer political guidance, more effective oversight, inclusive stakeholder participation, and a stronger focus on results and real-world impact.