31 Հունվար 2026 - 09:54 AMT
ՀՀ մշակույթի նախկին նախարար Հասմիկ Պողոսյանը դատապարտվել է 4 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման՝ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու և առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությանը օժանդակելու համար։ Նրա հանդեպ կիրառվել է համաներում:
Գլխավոր դատախազությունը 2023 թվականի հոկտեմբերի 18-ին տեղեկացրել էր, որ 2012-2016 թվականներին ՀՀ մշակույթի նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Հասմիկ Պողոսյանը, իր ծառայողական լիազորություններն ի վնաս պետական շահերի օգտագործելով, օժանդակել է «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ին անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրված հողամասից առանձնացված 300 քառակուսի մետր մակերեսով տարածքը հանցավոր խմբի կողմից խարդախությամբ հափշտակելուն:
Վերոնշյալ տարածքի վերաբերյալ քաղաքացիական գործի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետությանն է փոխանցվել Երևանի Կողբացի փողոցի 36/3 հասցեում կառուցված համալիրից 235,8 քմ մակերեսով տարածքի սեփականության իրավունքը:
Դատախազը 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Հասմիկ Պողոսյանի նկատմամբ հարուցել էր հանրային քրեական հետապնդում: 2023 թվականի հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ մշակույթի նախկին նախարարի վերաբերյալ մասն անջատվել ու հանձնվել էր Հակակոռուպցիոն դատարան:
Հակակոռուպցիոն քրեական դատարանի՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 6-ի վճռով՝ Հասմիկ Պողոսյանը մեղավոր է ճանաչվել պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու, առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությանն օժանդակելու համար և դատապարտվել 4 տարի 6 ամիս ազատազրկման. դատական ակտը մտել է օրինական ուժի մեջ:
Հակակոռուպցիոն քրեական դատարանի վերոնշյալ վճռով՝ մեղադրյալ Հասմիկ Պողոսյանն ազատվել է պատժից. կիրառվել է 2018 թվականի նոյեմբերի 6-ին ուժի մեջ մտած՝ «Էրեբունի-Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը:

Former Minister of Culture of Armenia Hasmik Poghosyan has been sentenced to 4 years and 6 months in prison for abuse of official position and assisting in large-scale fraud. However, the sentence will not be enforced due to the application of an amnesty.
On October 18, 2023, the Prosecutor General's Office announced that Poghosyan, who held office from 2012 to 2016, had used her position to aid in the fraudulent appropriation of a 300-square-meter land parcel. The property had been granted for use to the P. Tchaikovsky Secondary Music School in Yerevan and was later illegally acquired by a criminal group.
As part of a related civil case, the Armenian government reclaimed ownership of 235.8 square meters of property located at 36/3 Koghbatsi Street, Yerevan.
On September 27, 2023, a public criminal prosecution was launched against Poghosyan. Her case was separated and transferred to the Anti-Corruption Court on October 4.
On November 6, 2025, the Anti-Corruption Criminal Court found Poghosyan guilty and issued the 4.5-year sentence, which has entered into legal force. However, she was released from serving the sentence under Article 2, Part 1, Clause 2 of Armenia’s 2018 Amnesty Law, issued on the occasion of the 2800th anniversary of Erebuni-Yerevan and the 100th anniversary of the First Republic of Armenia.