2 Փետրվար 2026 - 08:23 AMT
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը հայտարարել է, որ միջազգային դերակատարները, չնայած պարբերաբար ողջունում են ՀՀ–Ադրբեջան հարաբերությունների «դրական ընթացքը», չեն նկատում ադրբեջանական զորքերի ներկայությունը ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, չնկատելու են տալիս արցախցիների խախտված իրավունքները: Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Միջազգային դերակատարները, ովքեր պարբերաբար ողջունում են ՀՀ–Ադրբեջան հարաբերությունների «դրական ընթացքը», չեն նկատում ադրբեջանական զորքերի ներկայությունը ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, «չեն նկատում» Ադրբեջանի հրահրած սպառազինության մրցավազքն ու ուժի դիրքերից խոսելու մոտեցումը։
Նույն միջազգային դերակատարները, որոնք խոսում են ժողովրդավարությունից և մարդու իրավունքներից, չնկատելու են տալիս արցախցիների նկատմամբ իրականացվող ցեղասպանությունն ու խախտված իրավունքները, որևէ կերպ «չեն տեսնում» ադրբեջանական բանտերում հայտնված հայերի շուրջ տեղի ունեցող ապօրինությունները։
«Շահագրգիռ» միջազգային կառույցներն ու դիվանագիտական ներկայացուցչությունները շարունակում են «աչք փակել» ՀՀ-ում քաղբանտարկյալների խնդրին՝ առաջնահերթություն տալով սեփական աշխարհաքաղաքական շահերին»,- գրել է Աբրահամյանը։

Tigran Abrahamyan, a member of the National Assembly from the “I Have Honor” faction, stated that international actors, while often praising the "positive dynamic" in Armenia-Azerbaijan relations, are deliberately ignoring key issues. These include the presence of Azerbaijani forces on sovereign Armenian territory and the violation of the rights of Armenians from Artsakh.
Writing on his Facebook page, Abrahamyan said: “International players who regularly welcome the so-called positive developments in Armenia-Azerbaijan relations turn a blind eye to the presence of Azerbaijani troops on Armenia’s sovereign territory. They ignore Azerbaijan's arms race and its power-based rhetoric.”
He continued, “These same actors, who speak of democracy and human rights, overlook the genocide and rights violations committed against the people of Artsakh. They fail to address the unlawful treatment of Armenians held in Azerbaijani prisons.”
Abrahamyan added that “interested” international organizations and diplomatic missions also choose to ignore the issue of political prisoners in Armenia, prioritizing their own geopolitical interests.