2 Փետրվար 2026 - 09:10 AMT
Իրանի իշխանությունները պահանջել են ԵՄ երկրների ռազմական կցորդներից անհապաղ լքել երկրի տարածքը։ Այդ մասին հայտարարել է խորհրդարանի փոխնախագահ Ալիռեզա Սալիմին։
«Եվրոպական երկրների ռազմական կցորդները, տեղակայված դեսպանատներում, պետք է հնարավորինս արագ լքեն երկիրը՝ նրանք ահաբեկիչներ են: Թույլ տալ ահաբեկիչներին մնալ երկրում, կհակասի գործող օրենսդրությանը»,-ասել է Սալիմին, հայտնում է «Վեստի Կավկազան»:
Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունում ընդգծել են, որ այս կարգադրությունը պետք է կատարվի նույն օրը։
Այս քայլը Թեհրանի պատասխանն է այն որոշմանը, որով Եվրամիությունն ահաբեկչական է ճանաչել Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը։ Իրանը, ի պատասխան, ահաբեկչական է հռչակել ԵՄ երկրների զինված ուժերը։
ԵՄ արտաքին գործերի նախարարներն Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) ճանաչել են որպես ահաբեկչական կազմակերպություն: Այդ մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի նախարար Կայա Կալասը։
«Բռնաճնշումները չեն կարող անպատասխան մնալ։ Ցանկացած ռեժիմ, որը սպանում է իր սեփական քաղաքացիներին, գնում է դեպի իր սեփական փլուզումը»,- գրել է Կալասը:

Правительство Ирана потребовало от военных атташе стран ЕС немедленно покинуть территорию страны. Об этом заявил заместитель председателя иранского парламента Алиреза Салими.
«Военные атташе, находящиеся при посольствах европейских стран, должны как можно скорее покинуть Иран. Они — террористы. Допуск их пребывания в стране противоречит действующему законодательству», — заявил Салими, передаёт Вести Кавказа.
В Министерстве иностранных дел Ирана подчеркнули, что это требование должно быть выполнено в тот же день.
Этот шаг стал ответом Тегерана на решение Европейского союза, который признал Корпус стражей Исламской революции (КСИР) террористической организацией. В ответ Иран также объявил террористами вооружённые силы стран ЕС.
Министр иностранных дел ЕС Кая Каллас заявила, что репрессии не могут остаться без ответа: «Любой режим, убивающий собственных граждан, идёт к своему краху», — написала она.