«Հանուն հանրապետության» կուսակցության ղեկավար Արման Բաբաջանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ դի Վենսի փետրվարի 9-ին սպասվող այցը Հայաստան ունի հստակ գործնական օրակարգ և պետք է գնահատվի արդյունքներով:
Նա նշել է, որ այցի կենտրոնում TRIPP նախաձեռնության գործարկումն է՝ որպես իրական ենթակառուցվածքային և տնտեսական ծրագիր։
«Խոսքը վերաբերում է TRIPP-ի մեկնարկի կոնկրետ քայլերին՝ ծրագրի իրականացման համար պատասխանատու ընկերության հիմնում, կառավարման և վերահսկողության կանոնների սահմանում, ֆինանսավորման աղբյուրների ու պայմանների հստակեցում, անվտանգության ռիսկերի գնահատում, շինարարությունը փուլ առ փուլ սկսելու լիարժեք պատրաստություն՝ հստակ փուլերով, ժամկետներով և պատասխանատուներով։
Օրակարգի երկրորդ ուղղությունը խաղաղ միջուկային համագործակցությունն է։ Քննարկման առարկան նոր միջուկային հզորության վերաբերյալ որոշման հստակեցումն է՝ կիրառվող տեխնոլոգիա, ֆինանսավորման մոդել, անվտանգության ստանդարտներ, ժամանակացույց և տեղական մասնագիտական կարողությունների զարգացում։ Սա վերաբերում է երկրի երկարաժամկետ էներգետիկ կայունությանը և համակարգի կանխատեսելիությանը։
Երրորդ ուղղությունը բարձր տեխնոլոգիաներն են՝ կիսահաղորդիչներ և արհեստական բանականություն։ Այստեղ սպասվում է անցում ընդհանուր համագործակցության ձևակերպումներից դեպի կոնկրետ նախագծեր՝ տվյալների կենտրոնների և հաշվարկային հզորությունների զարգացում, կրթական և հետազոտական ծրագրեր, ամերիկյան ընկերությունների մասնակցություն և աշխատատեղերի ստեղծում։ Արդյունքի չափանիշը ենթակառուցվածքների և մասնագիտական թիմերի գործարկումն է Հայաստանում։
Փոխնախագահ Վենսի այցը պետք է դառնա այն կետը, որտեղ հայ-ամերիկյան հարաբերությունները մտնում են գործնական, ինստիտուցիոնալ փուլ՝ հստակ որոշումներով, պատասխանատվությամբ և չափելի արդյունքներով՝ ինչն է սկսվում հիմա, ինչպես է իրականացվում և ինչ արդյունք է տալիս Հայաստանի անվտանգությանը, տնտեսությանը և երկարաժամկետ կայունությանը»,-ասվում է գրառման մեջ:

Arman Babajanyan, leader of the "For the Republic" party, stated on Facebook that U.S. Vice President J.D. Vance’s scheduled visit to Armenia on February 9 has a clear and practical agenda, and its value should be judged by tangible results.
He emphasized that the visit will focus on launching the TRIPP initiative (Trump Route for International Peace and Prosperity) as a real infrastructure and economic project.
“This concerns the concrete steps for TRIPP’s launch: establishing the company responsible for implementation; defining governance and oversight rules; clarifying funding sources and conditions; assessing security risks; and preparing for phased construction with defined stages, deadlines, and responsibilities,” Babajanyan wrote.
The second agenda item involves civil nuclear cooperation, focusing on finalizing decisions regarding a new nuclear facility, including the technology to be used, financing model, safety standards, timeline, and development of local expertise. This, he noted, relates to Armenia’s long-term energy security and system predictability.
The third priority is high-tech, particularly semiconductors and artificial intelligence. Here, the aim is to move from general cooperation frameworks to specific projects, such as data center and computing capacity development, educational and research programs, U.S. corporate involvement, and job creation. The key metric, he said, will be the deployment of infrastructure and professional teams within Armenia.
Babajanyan concluded that Vice President Vance’s visit should mark the transition of Armenia-U.S. relations into a practical, institutional phase defined by concrete decisions, accountability, and measurable outcomes that directly impact Armenia’s security, economy, and long-term stability.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Marco Rubio had previously signed a joint document in Washington under the TRIPP framework. The published document outlines the procedures for implementing the initiative, noting that it does not create any legal obligations for Armenia or the U.S.