Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության Սահմանադրության նախաբանը փոխվում է՝ հանվել են հղումները Մոսկվայի և Կարսի պայմանագրերին։
Այս փոփոխությունները ամփոփված են Ադրբեջանի Հանրապետության «Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին» սահմանադրական օրենքի նախագծում, որը 2-րդ ընթերցմամբ քննարկվել և ընդունվել է Ադրբեջանի միլի մեջլիսի նիստում, հայտնում է APA-ն:
Նախիջևանի գործող Սահմանադրության նախաբանում մինչ այժմ ասվում էր, որ Նախիջևանի ինքնավարության հիմքերն ամրագրված են 1921-ի մարտի 16-ի Մոսկվայի և հոկտեմբերի 13-ի Կարսի պայմանագրերով, որոնք մինչ օրս գործում են:
Սակայն փոփոխված տարբերակում նշված է, որ Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունը Ադրբեջանի Հանրապետության անբաժանելի մասն է։
Այժմ Սահմանադրության հիմքում Ադրբեջանի պետական անկախության վերականգնման վերաբերյալ 1991 թվականի օգոստոսի 30-ի հռչակագիրն է, ինչպես նաև 1991 թվականի հոկտեմբերի 18-ին ընդունված «Ադրբեջանի Հանրապետության պետական անկախության մասին» սահմանադրական ակտը և 1995 թվականի նոյեմբերի 12-ի հանրաքվեի արդյունքում ուժի մեջ մտած Ադրբեջանի Սահմանադրության դրույթները։
Կարսի պայմանագրի 5-րդ հոդվածու ասվում է․ «Թուրքիայի կառավարությունն ու Խորհրդային Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարությունները համաձայնվում են, որ Նախիջևանի շրջանը սույն պայմանագրի 3-րդ հավելվածով որոշված սահմաններում կազմավորում է որպես ինքնավար տարածք Ադրբեջանի խնամակալության ներքո»,- նշված է պայմանագրի 5-րդ հոդվածում:
Պայմանագրի համաձայն՝ Թուրքիային են անցել Կարսի մարզը գրեթե ամբողջությամբ և Սուրմալուի գավառը՝ ներառյալ Արարատ լեռն իր հարակից շրջաններով, իսկ Ադրբեջանին՝ Նախիջևանի շրջանը։

The preamble of the Constitution of the Nakhichevan Autonomous Republic has been revised to remove all references to the 1921 Moscow and Kars treaties, which historically established the region's autonomous status.
The changes are included in the draft constitutional law titled “On Amendments to the Constitution of the Nakhichevan Autonomous Republic”, which was adopted in the second reading by the Milli Majlis of Azerbaijan, reports APA.
Until now, the preamble of Nakhichevan’s Constitution stated that its autonomy was based on the March 16, 1921 Moscow Treaty and the October 13, 1921 Kars Treaty, which remain formally in effect.
In the revised version, however, Nakhichevan is simply described as an inseparable part of the Republic of Azerbaijan.
The new constitutional foundation refers instead to:
- the Declaration of the Restoration of State Independence of Azerbaijan dated August 30, 1991,
- the Constitutional Act on State Independence adopted on October 18, 1991, and
- provisions of the current Constitution of Azerbaijan, ratified by referendum on November 12, 1995.
Article 5 of the Kars Treaty stated: “The Governments of Turkey, Soviet Armenia, and Soviet Azerbaijan agree that the Nakhichevan region, within the boundaries defined in Annex III of this treaty, shall form an autonomous territory under the protection of Azerbaijan.”
Under the same treaty, Turkey gained control of the Kars province and Surmalu district, including Mount Ararat and its surrounding areas, while Azerbaijan was given oversight over Nakhichevan.