Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության Սահմանադրության նախաբանը փոխվում է՝ հանվել են հղումները Մոսկվայի և Կարսի պայմանագրերին։
Այս փոփոխությունները ամփոփված են Ադրբեջանի Հանրապետության «Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին» սահմանադրական օրենքի նախագծում, որը 2-րդ ընթերցմամբ քննարկվել և ընդունվել է Ադրբեջանի միլի մեջլիսի նիստում, հայտնում է APA-ն:
Նախիջևանի գործող Սահմանադրության նախաբանում մինչ այժմ ասվում էր, որ Նախիջևանի ինքնավարության հիմքերն ամրագրված են 1921-ի մարտի 16-ի Մոսկվայի և հոկտեմբերի 13-ի Կարսի պայմանագրերով, որոնք մինչ օրս գործում են:
Սակայն փոփոխված տարբերակում նշված է, որ Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունը Ադրբեջանի Հանրապետության անբաժանելի մասն է։
Այժմ Սահմանադրության հիմքում Ադրբեջանի պետական անկախության վերականգնման վերաբերյալ 1991 թվականի օգոստոսի 30-ի հռչակագիրն է, ինչպես նաև 1991 թվականի հոկտեմբերի 18-ին ընդունված «Ադրբեջանի Հանրապետության պետական անկախության մասին» սահմանադրական ակտը և 1995 թվականի նոյեմբերի 12-ի հանրաքվեի արդյունքում ուժի մեջ մտած Ադրբեջանի Սահմանադրության դրույթները։
Կարսի պայմանագրի 5-րդ հոդվածու ասվում է․ «Թուրքիայի կառավարությունն ու Խորհրդային Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարությունները համաձայնվում են, որ Նախիջևանի շրջանը սույն պայմանագրի 3-րդ հավելվածով որոշված սահմաններում կազմավորում է որպես ինքնավար տարածք Ադրբեջանի խնամակալության ներքո»,- նշված է պայմանագրի 5-րդ հոդվածում:
Պայմանագրի համաձայն՝ Թուրքիային են անցել Կարսի մարզը գրեթե ամբողջությամբ և Սուրմալուի գավառը՝ ներառյալ Արարատ լեռն իր հարակից շրջաններով, իսկ Ադրբեջանին՝ Նախիջևանի շրջանը։

2 Февраль 2026 - 10:59 AMT
Из преамбулы Конституции Нахичеванской Автономной Республики исключены ссылки на московский договор от 16 марта 1921 года и карсский договор от 13 октября 1921 года, ранее служившие правовой основой автономного статуса региона.
Эти изменения закреплены в проекте конституционного закона «О внесении изменений в Конституцию Нахичеванской Автономной Республики», который прошёл второе чтение и был одобрен на заседании Милли Меджлиса Азербайджана, сообщает APA.
Действующая преамбула Конституции прямо указывала, что автономия Нахичевани основана на упомянутых договорах, которые до сих пор официально считаются действующими.
В новой редакции утверждается лишь, что Нахичеванская Автономная Республика — неотъемлемая часть Азербайджана.
Правовая база Конституции теперь опирается на:
• Декларацию о восстановлении государственной независимости Азербайджана от 30 августа 1991 года,
• Конституционный акт о государственной независимости от 18 октября 1991 года,
• а также положения Конституции Азербайджана, вступившей в силу по итогам референдума 12 ноября 1995 года.
Согласно статье 5 Карсского договора: «Правительства Турции, Советской Армении и Советского Азербайджана согласны, что Нахичеванский район в границах, определённых в приложении III, образует автономную территорию под покровительством Азербайджана».
В рамках того же соглашения Карсская область и Сурмалинский уезд с горой Араратом были переданы Турции, а Нахичеванский район — Азербайджану.