2 Փետրվար 2026 - 11:18 AMT
Դատարանը մերժել է Արցախի 5-րդ նախագահ Սամվել Շահրամանյանի հայցն ընդդեմ «Հայաստանի պատմություն» դասագրքի հեղինակ Նժդեհ Հովսեփյանի և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության։
Սամվել Շահրամանյանը դատարան էր դիմել՝ պնդելով, թե 9-րդ դասարանի պատմության դասագրքում տեղ գտած այն պնդումը, ըստ որի «ԼՂՀ նախագահը ստորագրել է ԼՂՀ լուծարման մասին հրամանագիր», կեղծ է և հանդիսանում է զրպարտություն ու վիրավորանք, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Դասագրքի համահեղինակ, պատմաբան Նժդեհ Հովսեփյանը բազմիցս նշել է, որ նախադասությունը մեջբերում է Արցախի տեղեկատվական շտաբի հայտարարությունից։
Վճռում էլ նշված է, որ պատասխանողն առարկել է հայցի դեմ՝ նշելով, որմատնանշված դասագրքային նյութերում զրպարտություն բովանդակող տվյալներառկա չեն, իսկ հեղինակը հիմք է ընդունել Արցախի տեղեկատվական շտաբի կողմիցտարածված տեղեկությունները։
Դատարանն արձանագրել է, որ տվյալ գործով հիմնավորված չէ այն հանգամանքը, թե նշված տեղեկատվության տարածմամբ արատավորվել է հայցվորի պատիվը, արժանապատվությունը կամ գործարար համբավը։
Վճռում նաև նշվում է, որ ներկայացված գրավոր ապացույցներով չեն հաստատվում պատասխանողների կողմից հայցվորի պատիվը, արժանապատվությունը և բարի համբավը արատավորելու դիտավորության առկայությունը։
Դատարանը եզրակացրել է նաև, որ անբավարար են այն ապացույցները, որոնք կհաստատվեին պատասխանողների կողմից հայցվորի հեղինակությունը նսեմացնելու փաստը։
Շահրամանյանի ներկայացուցիչ Ռոման Երիցյանն ասել է, որ դատարանը ոչ թե պարզապես մերժել է հայցը, այլ այն հանգամանալից պատճառաբանել է։ Նա նշել է, որ որոշման բովանդակությանը կանդրադառնա ավելի ուշ, հայտնում է Panorama.am-ը:
2025 թվականի սեպտեմբերին Ռոման Երիցյանը հայտնել է, որ Սամվել Շահրամանյանի անունից հայց է ներկայացվել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և պատմության դասագրքի համահեղինակ Նժդեհ Հովսեփյանի դեմ։
Հայցվոր կողմը առաջարկել է հերքումը իրականացնել կրթական ծրագրի շրջանակում, հետևյալ ձևակերպմամբ․ «Հայաստանի պատմություն 9-րդ դասարանի դասագրքի «ԼՂ հարցը միջազգային ասպարեզում․ վերադարձ պատերազմին» 5․3 գլխի «ԼՂ-ի հայաթափումը» ենթավերնագրի տակ արտացոլված համապատասխան հետևյալ տեղեկությունը․ « (…) ԼՂՀ նախագահը ստորագրեց ԼՂՀ-ն լուծարելու հրամանագիր» կեղծ է և ոչ իրական։

The court has rejected the lawsuit filed by Samvel Shahramanyan, the fifth president of Artsakh, against Nzhdeh Hovsepyan, co-author of the History of Armenia school textbook, and Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
Shahramanyan argued that the statement in the 9th-grade textbook claiming the “President of the Republic of Artsakh signed a decree dissolving the Republic” was false, defamatory, and insulting, according to Radar Armenia.
However, Hovsepyan, a historian and co-author, repeatedly said that the statement was a citation from an official announcement by the Artsakh Information Headquarters.
In its ruling, the court noted that the defendants objected to the claim, arguing that the material did not contain defamatory statements and that the author relied on publicly released information from official sources.
The court concluded that Shahramanyan’s honor, dignity, or business reputation was not proven to be harmed by the publication of the statement.
The verdict also stated that no intent to defame was established based on the written evidence, and the plaintiff’s reputation had not been deliberately undermined.
Shahramanyan’s legal representative, Roman Yeritsyan, commented that the court not only rejected the claim but also provided detailed reasoning. He said he would address the full content of the ruling at a later time, Panorama.am reports.
In September 2025, Yeritsyan had announced that a legal claim was filed on Shahramanyan’s behalf against the ministry and textbook author. The plaintiff proposed that a retraction be made within the education system, stating that the line “The President of the Republic of Artsakh signed the order to dissolve the Republic” is false and inaccurate.