ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 2-ին հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամիի հետ։ Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման առթիվ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը և տարածաշրջանային հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերին:
Սիմոնյանը հույս է հայտնել, որ նրա գործունեությունը կնպաստի երկու երկրների միջև հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանն ու զարգացմանը:
Ավելի վաղ Հայաստանում Իրանի նորանշանակ դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին հրավիրված ասուլիսի ժամանակ կոշտ ձևակերպումներով էր անդրադարձել Թեհրանի դեսպանատան դիմաց օրեր շարունակ ընթացող բողոքի ակցիաներին և հայտարարել, որ ՀՀ–ն դառնում է Իրանի դեմ թշնամաբար տրամադրված ուժերի գործողությունների կենտրոն: Ըստ նրա՝ Թեհրանում ձևավորվում է նմանօրինակ մի պատկերացում, որ Հայաստանը դառնում է մի կենտրոն Իրանի դեմ թշնամաբար տրամադրված ուժերի գործողությունների համար:

2 February 2026 - 13:14 AMT
On February 2, Speaker of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan held a meeting with the newly appointed Ambassador of the Islamic Republic of Iran to Armenia, Khalil Shirgholami. The parliament leader congratulated him on his appointment.
The two discussed the development of interparliamentary relations and regional issues of mutual interest.
Simonyan expressed hope that Shirgholami’s tenure would contribute to the further strengthening and development of ties between Armenia and Iran.
Earlier, at a press conference, Ambassador Shirgholami had sharply criticized ongoing protests outside the Iranian Embassy in Yerevan, warning that Tehran views Armenia as increasingly becoming a center for hostile activities against Iran.