Փետրվարի 2-ին ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության (ԵԱԳԾ) քաղաքական հարցերով գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Օլոֆ Սկուգի գլխավորած պատվիրակության հետ։
Հանդիպման ընթացքում Արմեն Գրիգորյանը ներկայացրել է տարածաշրջանային փոխկապակցվածության և ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված այն ծրագրերը, որոնք իրականացվում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության մթնոլորտում։
Հանդիպման մասնակիցները գոհունակությամբ ընդգծել են Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համագործակցության շարունակական զարգացումը և ընդլայնումը։
Քննարկվել է նաև ՀՀ-ԵՄ համագործակցության ընդգրկուն օրակարգը՝ հատուկ ուշադրությամբ անդրադառնալով Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի կողմից Հայաստանին աջակցության երկրորդ փուլի տրամադրմանը։

2 February 2026 - 14:57 AMT
On February 2, Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan met with a delegation led by Olaf Skoog, Deputy Secretary General for Political Affairs of the European External Action Service (EEAS).
Grigoryan presented the ongoing infrastructure development and regional connectivity initiatives, which are being implemented in the context of the peace atmosphere established between Armenia and Azerbaijan.
The participants highlighted with satisfaction the continued expansion and deepening of Armenia–European Union cooperation.
They also discussed the broad agenda of Armenia–EU collaboration, with particular focus on the second phase of support to Armenia through the European Peace Facility.