Մինչև տասնամյակի ավարտը Հայաստանի դպրոցների ավելի քան 80 տոկոսում նախատեսվում է ներդնել ԱԲ կրթական մոդուլներ, իսկ կրթական համակարգի շրջանավարտները պետք է դառնան ոչ թե արհեստական բանականության սպառողներ, այլ դրա ստեղծողներ։ Այդ մասին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ասել է Իսրայելում ընթացող «EducAItion 2026» նախարարական համաժողովին, որի հիմնական թեման արհեստական բանականության դարաշրջանում անհատականացված կրթական քաղաքականությունների մշակումն է։
Նախարարը հանդես է եկել ելույթով՝ նշելով, որ Հայաստանը ուշադիր հետևում է ԱԲ գործիքների կիրառման համաշխարհային միտումներին ու ակտիվորեն մշակում է սեփական փորձն այս ուղղությամբ։
«Այս նախաձեռնություններն արդեն ընդգրկում են Հայաստանի բոլոր մարզերի տասնյակ դպրոցներ. ծրագրում ներառված են հարյուրավոր ուսուցիչներ և ավելի քան 600 աշակերտ։ Տարիների ընթացքում ծրագրերի մասնակիցները ոչ միայն ամրապնդել են իրենց մաթեմատիկական և ծրագրավորման հմտությունները, այլև ձեռք են բերել ԱԲ գրագիտություն, քննադատական մտածողություն, թիմային աշխատանք և նորարար խնդիրների լուծման կարողություններ։ Ներկայում ծրագրերը դեռևս փորձնական են, որոնք իրականացվում են պետության և առաջատար ՏՏ կազմակերպությունների սերտ համագործակցությամբ, ինչը վկայում է փոխադարձ վստահության մասին՝ ապահովելով սովորողներին վաղ փուլում ԱԲ գործիքներին ծանոթացնելու հանձնառությունը»,- նշել է Անդրեասյանը։
Նախարարն առանձնացրել է մի քանի նախաձեռնություն՝ «ԱԲ սերունդ» ծրագիրը ավագ դպրոցներում, STEP.AI կրթական հարթակը, ինչպես նաև «AI Generation» բազմաստիճան ծրագիրը, որը նպատակ ունի ԱԲ ոլորտի մասնագետների պատրաստում՝ սկսած դպրոցական մակարդակից մինչև հետբուհական կրթություն։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի բուհերի կրթական ծրագրերը նպատակ ունեն խորացված գիտելիքներ տալ արհեստական բանականությանն առնչվող ոլորտներում։
Ելույթի ժամանակ անդրադարձ է կատարվել նաև մի քանի կարևոր միջազգային տեխնոլոգիական միջոցառումների, այդ թվում՝ WCIT անցկացմանը Հայաստանում, որը, ըստ նախարարի, կարևոր դեր ունի երկրի՝ որպես տեխնոլոգիական կենտրոնի, դիրքավորման հարցում։
Անդրեասյանը ներկայացրել է նաև ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի աշխատանքները, մասնավորապես՝ գեներատիվ ԱԲ-ին ուղղված կրթական ծրագրերի մեկնարկը, որոնք կնպաստեն երիտասարդների շրջանում համապարփակ ԱԲ գրագիտության ձևավորմանը։
«Հայաստանում այս նախաձեռնությունները պարզապես կրթական բարեփոխումներ չեն․ դրանք մեր կրթական համակարգի հիմնասյուներն են։ Աշխարհաքաղաքական իրողությունները և բնական ռեսուրսների սահմանափակությունը մեզ ստիպում են առավելագույնս օգտագործել անսահման ռեսուրսը՝ մարդկային միտքը։ ԱԲ-ն մեզ համար հավասար հնարավորությունների բանալին է, որը թույլ է տալիս դուրս գալ ավանդական տնտեսությունների սահմաններից։ Մենք համոզված ենք, որ ԱԲ-ի նոր սերունդը կվերափոխի տնտեսությունը և կնպաստի ՀՀ-ում թվային վերափոխման քաղաքականությունների արդյունավետ իրականացմանը։ Մեր պարտքն է պատրաստել սովորողներին ոչ միայն այսօրվա պահանջներին, այլև վաղվա հմտություններին՝ ապահովելով, որ նրանք լինեն փոփոխությունների ստեղծողներ, ոչ թե պարզապես հետևողներ»,- ասել է նախարարը:

3 February 2026 - 07:41 AMT
By the end of the decade, Armenia plans to implement artificial intelligence (AI) educational modules in over 80% of its schools, aiming to turn students into AI creators rather than mere consumers. This was announced by Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan during the “EducAItion 2026” ministerial conference in Israel, which focused on crafting personalized education policies for the age of AI.
In her speech, Andreasyan emphasized Armenia’s active engagement with global AI education trends and its efforts to develop localized expertise.
“These initiatives already include dozens of schools across all regions of Armenia. Hundreds of teachers and more than 600 students are involved. Over the years, participants have strengthened their math and coding skills while also gaining AI literacy, critical thinking, teamwork, and innovative problem-solving abilities. Though still in the pilot phase, these programs are being developed through close cooperation between the state and leading tech companies—demonstrating mutual trust and a shared commitment to early AI exposure,” she said.
Andreasyan highlighted several programs:
• The “AI Generation” initiative for high schools,
• The STEP.AI learning platform,
• The multi-level “AI Generation” program for training specialists from school through postgraduate education.
She noted that Armenian universities are designing curricula to deliver advanced knowledge in AI-related fields.
The minister also mentioned major international tech events such as the World Congress on Information Technology (WCIT), which has been hosted in Armenia and plays a strategic role in positioning the country as a tech hub.
Andreasyan presented the work of the TUMO Center for Creative Technologies, particularly new generative AI educational programs aimed at building comprehensive AI literacy among youth.
“These are not just educational reforms; they are the pillars of our system. Our geopolitical realities and limited natural resources push us to maximize our limitless asset: the human mind. AI is our tool for ensuring equal opportunity, allowing us to transcend the boundaries of traditional economies. We are confident the new generation of AI innovators will reshape the economy and drive Armenia’s digital transformation policies forward. It is our duty to prepare students not only for today’s needs, but also for tomorrow’s skills—so they become creators of change, not just followers,” she concluded.