3 Փետրվար 2026 - 08:33 AMT
«Մեր ձևով» ժողովրդական շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը Տաշիր Արենայում փետրվարի 1-ին երևանցիների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացրել է շարժման նպատակներն ու տնտեսական քաղաքականության առաջնահերթությունները։
Նա ասել է, որ ինչքան մոտենանք նախընտրական պրոցեսներին, հարձակումները շարժման հասցեին ավելի վատ են լինելու, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Ինչքան մենք մոտենանք նախընտրական պրոցեսներին, էնքան հարձակումներն ավելի վատ են լինելու։ Իհարկե, մենք էլ պետք է առիթ չտանք, որ հարձակումներ լինեն, բայց դրանք ավելի շատ, ավելի տհաճ և գռեհիկ են լինելու։ Մենք աշխատելու ենք հավասարակշռության մեջ մնալ, փորձելու ենք ամեն ինչ անել, որ մեր էս վերցրած ճանապարհը մինչև վերջ հասցնենք, որովհետև հասկանում ենք, որ չկա ուրիշ այլընտրանք, որովհետև հասկանում են, որ պետք է փոփոխություն լինի»,-ասել է Նարեկ Կարապետյանը։
Նա նշել է, որ մեր հասարակության նշանակալի մասն ընտրությունն իրականացնում է անձանցով։
«Մինչև հիմա այդպես է եղել, հիմա էլ անձանց կա՛մ հավանում են, կա՛մ չեն հավանում։ Ինչ ենք ուզում ավելացնել դրան՝ որ ընտրությունը կատարվի նաև ծրագրերով։ Ծրագրերի մասին խոսվի, որ հետո էլ մարդիկ պահանջեն, սա է մեր նպատակը»,-ասել է նա:
Կարապետյանը ներկայացրել է տնտեսական մի շարք հիմնախնդիրներ ու դրանց լուծման առաջարկներ։
«300 հազար նոր աշխատատեղեր, մասնավորապես՝ մարզերում։ Մարզեր կատարած մեր բազմաթիվ այցելությունները ապացուցեցին վիճակագրական այն հաստատումը, որ մարզերում աշխատանք չկա։ Գիտեմ, որ վերջին երկու տրվա ընթացքում ձեր հարկերը 2 անգամ ավելացվել են, իսկ պետության կողմից ձեզ տրվող աջակցությունը երկու անգամ ավելացե՞լ է։ Պետությունից ինչ-որ բան ստանո՞ւմ եք, բացի հարկայինի ջղային դեմքից։
Ոչ մի նոր որակական փոփոխություն չի եղել, իսկ այն ի՞նչ է բերել մեր երկրին։ Մի տարվա ընթացքում 3000 ընկերություն է փակվել։ Պատկերացրեք միջինում ամեն ընկերությունում 3 հոգի է աշխատել, այսինքը՝ մեկ տարվա մեջ մենք փոքր բիզնեսում կորցրել ենք մոտ 9 հազար աշխատատեղ։
Ապագայում ինչ է կանխատեսվում, դուք եթե ուզենաք բիզնես անել Հայաստանում, ձեռներեցությամբ զբաղվեք՝ ունենալու եք երկու լավ լուր. առաջին՝ հարկ չեք տալու, երկրորդ՝ հարկայինին չեք տեսնելու։
Գյուղացին չպետք է մտածի վաճառելու մասին, տարվա սկզբից գյուղացուն հնարավորություն է տրվելու մթերման կայանի հետ պայմանագիր կնքել՝ գնով, և մոռանալ ամեն ինչի մասին։ Իր միակ նպատակը պետք է լինի ապրանք ստանալը։ Սա հեղափոխական փոփոխություն է բերելու մեր բոլոր համայնքներում։ Վերջապես գյուղատնտեսությունը լինելու է կանխատեսելի և շահութաբեր»-ասել է նա:
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են նաև առաջիկա ծրագրերն ու շարժման տեսլականը, այդ թվում՝ գործարար Սամվել Կարապետյանի առաջարկած «5 քայլ դեպի ուժեղ Հայաստան» նախաձեռնությունը, որը ներառում է հետևյալ հիմնական ուղղությունները՝
1. 300,000 նոր աշխատատեղ, հատկապես՝ մարզային բնակավայրերում։
2. Փոքր բիզնեսի համար՝ զրոյական հարկ։
3. 20% ավելի էժան դեղորայք՝ բոլոր քաղաքացիների համար։
4. Գյուղմթերքի երաշխավորված մթերում՝ պայմանագրային հիմունքներով։
5. 20,000 հասանելի բնակարան՝ պետության համաֆինանսավորմամբ։
«Ես դրանք երաշխավորում եմ»,-օրեր առաջ հղած ուղերձում ասել էր հայտնի գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանը։

3 February 2026 - 11:06 AMT
Narek Karapetyan, coordinator of the Mer Dzevov (Our Way) popular movement, stated that political attacks on the movement will intensify as Armenia approaches the 2026 parliamentary elections. He made the remarks during a February 1 meeting with Yerevan residents at Tashir Arena, as reported by Panorama.am.
“The closer we get to the pre-election phase, the more unpleasant, aggressive, and vulgar the attacks will become. Of course, we must avoid giving reasons for attacks, but they’re coming. Still, we’ll try to stay balanced and stay the course, because we believe there’s no alternative; change is needed,” Karapetyan said.
He noted that a significant part of the Armenian electorate votes based on individual personalities.
“That’s how it’s always been. People either like someone or they don’t. What we want to add is program-based decision-making. Let’s talk about policies so that people can hold leaders accountable later. That’s our goal.”
Karapetyan outlined a number of economic issues and proposed solutions.
“Three hundred thousand new jobs, especially in the regions. Our numerous visits to the provinces confirm what statistics already show: there’s no work outside Yerevan. I know your taxes have doubled in the last two years, but has state support doubled as well? Are you receiving anything from the state besides angry tax inspectors?
No meaningful change has happened. What has this brought our country? In just one year, 3,000 companies shut down. If each employed an average of three people, that’s 9,000 small business jobs lost in one year.
Now imagine this future: If you want to start a business in Armenia, you’ll get two pieces of good news. First, you won’t pay taxes; second, you won’t deal with tax officials.
Farmers shouldn’t have to worry about selling their crops. At the start of the year, they’ll be able to sign contracts with procurement stations at fixed prices. Then they can focus on production. That’s going to revolutionize our villages. Agriculture will finally be predictable and profitable,” he stated.
During the meeting, the movement’s upcoming plans and vision were also presented, including the “5 Steps Toward a Strong Armenia” initiative proposed by businessman and philanthropist Samvel Karapetyan. The core priorities are: