Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը Եվրոպական միության Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության քաղաքական հարցերով գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, քաղաքական հարցերով տնօրեն Օլոֆ Սկուգի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը քննարկել է Հայաստան–ԵՄ հարաբերությունների ընթացիկ իրավիճակը, ինչպես նաև վերջին շրջանում մեկնարկած քաղաքական ու անվտանգային հարցերով ռազմավարական երկխոսության օրակարգը։
Կողմերը դրական են գնահատել երկկողմ հարաբերություններում ձևավորված դինամիկան և վերահաստատել իրենց հանձնառությունը՝ զարգացնելու համագործակցությունը՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների և ռազմավարական շահերի վրա։ Արայիկ Հարությունյանն անդրադարձ է կատարել ինստիտուցիոնալ դիմադրողականության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին և ընդգծել ԵՄ շարունակական աջակցության կարևորությունը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի և Հայաստան–ԵՄ առաջին գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների վերաբերյալ, որոնք նախատեսված են անցկացնել Երևանում 2026 թվականի մայիսի 3-4-ին։
Նշվել է, որ այս բարձր մակարդակի միջոցառումներն արտացոլում են Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև աճող փոխադարձ վստահությունն ու ռազմավարական գործընկերությունը։
Հանդիպման շրջանակում անդրադարձ է եղել նաև ինստիտուցիոնալ կայունությանն ուղղված ծրագրերին, որոնք աջակցում են երկրի ժողովրդավարական և կառավարչական կարողությունների ամրապնդմանը։ Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի համար ԵՄ-ի կողմից շարունակական ներգրավվածությունը կարևոր նշանակություն ունի՝ հատկապես անվտանգության, տնտեսական և կառավարչական ոլորտներում։

Head of the Prime Minister’s Office Arayik Harutyunyan met with a delegation led by Olof Skoog, Managing Director for Political Affairs and Deputy Secretary General of the European External Action Service. The meeting focused on the current state of Armenia–EU relations and the recently launched agenda for political and security dialogue.
Both sides welcomed the positive momentum in bilateral relations and reaffirmed their commitment to further developing cooperation based on shared values and strategic interests. Harutyunyan also discussed efforts to strengthen institutional resilience and emphasized the importance of continued EU support.
The parties exchanged views on preparations for two major upcoming events: the 8th summit of the European Political Community and the first Armenia–EU summit, both scheduled to take place in Yerevan on May 3–4, 2026.
These high-level events were noted as symbols of growing mutual trust and strategic partnership between Armenia and the European Union.
The meeting also addressed institutional capacity-building programs supporting democratic governance and administrative reform. Harutyunyan underscored that sustained EU engagement is critical for Armenia, particularly in the areas of security, economy, and governance.
On December 2, 2025, during the sixth Armenia–EU Partnership Council meeting in Brussels, the two sides signed a Strategic Partnership Agenda. The agreement was signed by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas.