Միջազգայնագետ, Ամերիկյան հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն Սուրեն Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում կարծիք է հայտնել, որ ԱՄՆ կողմից Իրանին չհարվածելու հարցում «(գոնե մինչ այս պահը) դեր է խաղացել նաև այն հանգամանքը, որ նման քայլը կարող էր բացասական ազդեցություն ունենալ TRIPP-ի կյանքի կոչման կամ դրա ժամկետների վրա»:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսի տարածաշրջանային այցին մնացել են ընդամենը մի քանի օր, և այդ այցը դիտվում է որպես Վաշինգտոնի աշխարհաքաղաքական շահերի առաջմղման առանցքային փուլերից մեկը Հարավային Կովկասում։
«Հարկ է նշել, որ այդ առավելությունը ձեռք է բերվում նաև տարածաշրջանի ամենաթույլ օղակի շահերի հաշվին, ինչը ռեալպոլիտիկայի դառը, սակայն իրական դրսևորում է։ Այդուհանդերձ, սա չեմ դիտարկում որպես միայն Թրամփի վարչակազմի հաղթանակ, քանի որ նման սցենարների մշակումներ բնորոշ են եղել ԱՄՆ-ի բոլոր վարչակազմերին՝ սկսած 1991 թվականից, և դրանք փուլ առ փուլ կյանքի են կոչվել։
Իմ գնահատմամբ՝ TRIPP-ն այս փուլում դեռևս ԱՄՆ-ին ապահովում է բիզնես ներկայություն Հարավային Կովկասում, սակայն այն ունի ներուժ՝ բիզնես ներկայությունը վերածելու ամերիկյան ռազմավարական ներկայության, մի բան, որը երբևէ գոյություն չի ունեցել»,– գրել է նա։

3 February 2026 - 11:23 AMT
Suren Sargsyan, director of the Armenian Center for American Studies, wrote on Facebook that one factor in the U.S. decision not to launch a strike against Iran, at least for now, could be concerns about the potential negative impact on the implementation or timing of the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) initiative.
He noted that only a few days remain before U.S. Vice President Vence’s regional visit, which he described as a key phase in advancing Washington’s geopolitical interests in the South Caucasus.
“It must be noted that this advantage is also being achieved at the expense of the region’s weakest link, an unfortunate but real feature of realpolitik. Still, I don’t see this solely as a Trump administration victory, since all U.S. administrations since 1991 have worked on similar scenarios, step by step,” Sargsyan wrote.
In his view, TRIPP currently provides the U.S. with a business presence in the region, but it has the potential to evolve into a strategic American presence, something the South Caucasus has never seen before.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Marco Rubio recently signed a joint document in Washington under the TRIPP initiative. The published framework outlines the operational scope of the Trump Route for International Peace and Prosperity, stating explicitly that it creates no legal obligations for either Armenia or the United States.