44-օրյա պատերազմում զոհված և անհետ կորած զինծառայողների ծնողները նախագահական նստավայրի դիմաց բողոքի ակցիա են անցկացրել՝ պահանջելով, որ ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ներողություն խնդրի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին Դավոսում հրապարակային շնորհակալություն հայտնելու համար։
Ակցիայի մասնակիցները հայտարարել են, որ ներողությունը պետք է լինի Եռաբլուրում, բացարձակ պարզ պայմաններով՝ առանց անվտանգության ուժերի ներկայության, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Նրանց հիմնական ուղերձն այն էր, որ ՀՀ նախագահի վերոնշյալ արտահայտությունը վիրավորանք է ոչ միայն Արցախից բռնի տեղահանված քաղաքացիների, այլև զոհված, գերի ընկած և անհետ կորած զինծառայողների ընտանիքների հասցեին։
«Պառազիտ կառույցի ղեկավարը Դավոսում շնորհակալություն է հայտնել Ալիևին՝ երկու նախադասության մեջ մի քանի անգամ։ Հարց եմ ուղղում իրեն. քանի՞ անգամ եք Ձեր այս շքեղ կեցավայրում ընդունել օր ու գիշերը կորցրած՝ հարյուրավոր անհետ կորածների ընտանիքների մայրերին, քույրերին, երեխաներին, քանի՞ անգամ եք մտել պատերազմներում զոհեր տված ընտանիքների տներ և հարցրել՝ ինչպես են ապրում, ապրո՞ւմ են, թե՞ չեն ապրում։ Քանի՞ անգամ եք 120 հազար արցախցու ընդունել այս շքեղ կեցավայրում, ցույց տվել, որ բոլորիս հարկերի հաշվին այսօր այս շքեղ կյանքն եք վայելում ու գնում Դավոս՝ շնորհակալություն հայտնում Ալիևին»,–լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՃՇ անդամ Ռուզան Ստեփանյանը։
Նրա խոսքով՝ ակցիան որևէ ատելություն չի կրում, այլ նպատակ ունի բարձրաձայնելու վիրավորված ու արժանապատվության ոտնահարման զգացողություն ունեցող մարդկանց ձայնը։
«Խաչատուրյանն իր այս արտահայտությամբ վիրավորել է 120 հազար բռնի կերպով իրենց տունն ու տեղը թողած, գաղթած արցախցիներին, վիրավորել է հազարավոր զոհված զինվորների մայրերին, քույրերին, երեխաներին, վիրավորել է մեր գերիների ընտանիքներին, հարյուրավոր անհետ կորածների ընտանիքներին։ Բոլորի անունից այստեղ ենք և եկել ենք պահանջելու հրապարակային ներողություն խնդրել այդ շնորհակալության համար։ Վահագն Խաչատուրյանին հրավիրում եմ Եռաբլուր՝ առանց դիպուկահարների, շքերթի, դիմակահանդեսի, Փաշինյանի անվտանգության ներքո։ Եկեք տղավարի կանգնեք, նայեք ծնողների աչքերի մեջ և ասեք՝ ինչու եք շնորհակալություն հայտնում Ալիևին»,–հավելել է նա։
ՀՀ նախագահը Դավոսում ասել է․«Շնորհակալություն եմ հայտնում Ադրբեջանի ղեկավարությանը, անձամբ նախագահ Իլհամ Ալիևին, ինչպես նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին խաղաղությանը հավատարիմ մնալու համար»:

Parents of Armenian soldiers killed or missing in the 2020 war held a protest outside the Presidential Residence, demanding that President Vahagn Khachaturyan issue a public apology for thanking Azerbaijani President Ilham Aliyev during remarks made in Davos.
The protesters declared that the apology must take place at Yerablur Military Pantheon, without the presence of security forces, as reported by Pastinfo.
They said the President’s statement was offensive not only to those forcibly displaced from Artsakh but also to the families of the fallen, captured, or missing servicemen.
"The head of a parasitic structure stood in Davos and thanked Aliyev repeatedly in a single breath. I ask him: how many times have you received the mothers, sisters, or children of the hundreds of missing persons in your lavish residence? How many homes of the fallen have you visited to ask if they are still living or surviving at all? How many of the 120,000 displaced from Artsakh have you hosted here, while enjoying this luxury funded by our taxes, and yet you go to Davos to thank Aliyev?" said Ruzan Stepanyan, a member of the Union for Justice for the Missing, speaking to reporters.
She emphasized that the protest was not motivated by hatred but aimed to voice the pain and sense of dignity violation felt by many.
"With his words, Khachaturyan has insulted 120,000 forcibly displaced Artsakh citizens, the mothers, sisters, and children of thousands of fallen soldiers, the families of our captives, and those of the missing. We are here on behalf of all of them to demand a public apology for that statement of gratitude. I invite Vahagn Khachaturyan to Yerablur—no snipers, no parades, no masquerades, no security detail from Pashinyan. Come stand like a man, look the parents in the eyes, and explain why you thanked Aliyev," she added.
During the Davos forum, President Khachaturyan stated: “I thank the leadership of Azerbaijan, personally President Ilham Aliyev, as well as Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan for remaining committed to peace.”