3 Փետրվար 2026 - 13:36 AMT
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը, լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով Արշակ սրբազանի կալանքի ժամկետի երկարաձգմանը, այդ փաստը որակել է որպես զարհուրելի:
«Արևմտյան կառույցները կորցրել են բարոյական իրավունքն այլևս մեզ որևէ հարցում դասեր տալու»,– ասել է Աշոտյանը։ժ, հայտնում է Aysor.am-ը:
Անդրադառնալով ներքաղաքական զարգացումներին՝ նա նշել է, որ ընտրություններն օրացուցային քաղաքական միջոցառումներ են, որոնք վաղ թե ուշ տեղի են ունենալու: Նա տարակուսանք է հայտնել, որ դրանց պատրաստվելուն զուգահեռ ուշադրության կենտրոնում չեն գտնվում այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են Հայաստանի շուրջ ձևավորվող գեոպոլիտիկ սպառնալիքները, Առաքելական եկեղեցու պաշտպանությունն իշխանական հարձակումներից, ինչպես նաև քաղբանտարկյալների ազատ արձակման հարցը։
Անդրադառնալով երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի օրերս հնչեցրած տեսակետներին՝ նա ողջունել է «քաղաքական հրադադարի» գաղափարը՝ նշելով, որ միևնույն ժամանակ շարունակում են հարձակումները ՀՀԿ-ի հասցեին:
«Քոչարյանն ասում էր, որ կողմ է քաղաքական հրադադարին, որի իմաստն այն է, որ պետք է դադարեն իրար հարվածել և կենտրոնանան բացառապես Նիկոլ Փաշինյանի վրա։ Ընդունեցի այդ գնահատականը։ Սակայն տառացիորեն երեկ երկրորդ նախագահի քաղաքական ճամբարի ներկայացուցիչը 40 րոպեի ընթացքում հանիրավի կպնում է Հանրապետականին»,– ասել է նա։
ՀՀ երրորդ նախագահ, Հանրապետական կուսակցության առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը հայտնել է, որ ՀՀԿ-ն ընտրությունների վերաբերյալ դեռ որոշում չունի, երբ լինի, կհանրայնացվի։ Անդրադառնալով ընդդիմության հնարավոր միավորմանը՝ նա ընդգծել է դրա բարդությունը:

3 February 2026 - 14:25 AMT
Armen Ashotyan, deputy chairman of the Republican Party of Armenia (RPA), strongly criticized the extension of detention for Bishop Arshak, calling it “horrific” during a conversation with reporters.
He also declared that Western institutions have lost any moral right to lecture Armenia on any issue, Aysor.am reported.
Touching on domestic political developments, Ashotyan stated that elections are routine calendar events that will happen sooner or later. However, he questioned why key issues such as emerging geopolitical threats around Armenia, the protection of the Apostolic Church from government attacks, and the release of political prisoners are not receiving sufficient attention alongside election preparations.
Commenting on recent remarks by Armenia’s second president, Robert Kocharyan, Ashotyan welcomed the concept of a “political ceasefire,” but said the RPA continues to face attacks from Kocharyan’s political camp.
“Kocharyan said he supports a political ceasefire, meaning all attacks should stop and focus should shift solely to Nikol Pashinyan. I agreed with that assessment. Yet literally yesterday, someone from his political camp unfairly attacked the Republican Party for 40 minutes straight,” Ashotyan said.
Former President and RPA leader Serzh Sargsyan recently stated the party has yet to decide on its participation in the 2026 parliamentary elections. He also emphasized the complexity of potential opposition unification.