3 Փետրվար 2026 - 14:06 AMT
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հայտարարել է, որ ՀՀ-ում հանրային խոսույթը աչքի է ընկնում խտրական, անհանդուրժող, հասարակական տարբեր խմբերի թիրախավորող, պիտակավորող և ատելություն սերմանող ձևակերպումներով։ Նա հավելել է, որ ընտրությունների նախաշեմին նման խոսքի տեսակներն առավել լայն տարածում են ստանում և քաղաքական բանավեճի անբաժանելի մասն են դառնում՝ նշելով, որ դա անընդունելի է:
Նրա գնահատմամբ՝ քաղաքական բանավեճի տիրույթում լայնորեն կիրառվում են կանանց, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, կրոնական խմբերի ու ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ նվաստացնող, վիրավորական ու պիտակավորող ձևակերպումներ։
«Վերջին օրերին հանրային լայն քննարկման առարկա դարձան կանանց պիտակավորող, սեռով պայմանավորված նախապաշարմունքներ պարունակող ու փաստացի կանանց արժանապատվությունը նվաստացնող ձևակերպումները… Սեռով պայմանավորված նախապաշարմունքներն ու կնոջ դերի վերաբերյալ թյուր ընկալումները, ցավոք, արմատավորված են հասարակությունում…»,– ասված է հայտարարությունում։
Պաշտպանը դատապարտել է նման խոսքի ցանկացած դրսևորում՝ ընդգծելով, որ դրանց նկատմամբ չկան բավարար հանրային և իրավական հակազդեցություններ, ինչն էլ հանգեցնում է նորմալացման և տարածման։
Հատուկ շեշտադրվել է նաև այն փաստը, որ հասարակական ընկալման մեջ հաճախ չի գիտակցվում խտրական խոսքի իրական վտանգը, իսկ հակազդեցությունները երբեմն իրականացվում են՝ ևս մեկ խտրական հարթության վրա՝ նոր պիտակավորումներով ու վիրավորանքներով։
Պաշտպանը անթույլատրելի է համարել նաև խոսքի դրսևորումներ, որոնք ուղղված են հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց դեմ, ինչպես նաև էթնիկ և կրոնական պատկանելության հիմքով ատելության խոսքը, օրինակ՝ այն դեպքերը, երբ «թուրք», «եզդի» և այլ նմանատիպ բառերը օգտագործվում են որպես վիրավորանք։
ՄԻՊ-ի հայտարարությունում անդրադարձ կա նաև ՀԱԵ ու այլ կրոնական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների դեմ ուղղված խոսքի դրսևորումներին, ինչպես նաև այդ թեմայով ընթացող քրեաիրավական գործընթացների հանրային ընկալմանը։
Պաշտպանը շեշտել է, որ այդ գործերի վերաբերյալ իրավապահ մարմինների հաղորդակցությունը պետք է լինի հստակ, իրավաչափության հիմքերը բացատրող և առավելագույն զգայունությամբ իրականացված, որպեսզի հանրության մոտ չձևավորվեն տպավորություններ՝ կրոնական համոզմունքների անտեսման մասին։
Նա նաև նշել է, որ ազատությունից զրկված անձանց կրոնական ազատությունների երաշխավորման հարցերը մնում են իր ուշադրության կենտրոնում և ընդգծել է՝ դրանց լուծման համար անհրաժեշտ է համակարգային և հայեցակարգային մոտեցում։
ՄԻՊ-ն իր եզրափակիչ կոչով դիմել է բոլոր դերակատարներին՝ քաղաքական, հանրային գործիչներին, մեդիային ու մասնագիտական շրջանակներին՝ կոչ անելով.
• Բացառել խտրական, պիտակավորող և ատելության խոսքը հանրային և քաղաքական խոսույթում,
• Գործել մարդու իրավունքների չափանիշների խիստ պահպանմամբ,
• Աջակցել հասարակական համերաշխության և բազմազանության նկատմամբ հարգանքի խորացմանը։
Պաշտպանը վերահաստատել է, որ հրապարակային խոսքի նման դրսևորումները չեն կարող որևէ արդարացում ունենալ և պետք է արժանանան համարժեք հակազդեցության։

Human Rights Defender of Armenia Anahit Manasyan stated that public discourse in Armenia is increasingly marked by discriminatory, intolerant, and hateful language that targets and labels various social groups. She emphasized that this trend becomes especially widespread ahead of elections and infiltrates political debate, which she deemed unacceptable.
Manasyan pointed out that degrading and offensive language is frequently used in politics against women, people with disabilities, religious groups, and ethnic minorities.
“In recent days, there has been widespread discussion around language that labels women with gender-based stereotypes and undermines their dignity… Unfortunately, gender bias and distorted perceptions of women’s roles remain deeply rooted in society,” the statement read.
The ombudsperson condemned all such expressions and stressed that there is a lack of sufficient public and legal responses to them, which contributes to their normalization and spread.
She also highlighted the issue of society’s failure to grasp the real dangers of discriminatory speech. In some cases, responses to such speech are made on similarly discriminatory grounds, resulting in more labeling and insults.
Manasyan deemed unacceptable any speech that targets individuals with mental health conditions or uses ethnicity or religion—such as the words “Turk” or “Yezidi”—as slurs.
The statement also addressed hate speech against representatives of the Armenian Apostolic Church and other religious organizations, as well as the public perception of ongoing legal proceedings related to such speech.
The ombudsperson stressed that law enforcement communication regarding these cases must be clear, legally grounded, and handled with maximum sensitivity to avoid the impression that religious beliefs are being ignored.
She added that the issue of protecting the religious freedoms of individuals deprived of liberty remains a priority for her office and requires a systemic, conceptual approach for resolution.
In her concluding appeal, Manasyan called on all stakeholders—politicians, public figures, media professionals, and experts—to:
- Eliminate discriminatory, labeling, and hateful speech from public and political discourse,
- Strictly uphold human rights standards,
- Promote societal harmony and respect for diversity.
She reaffirmed that such manifestations of public speech can never be justified and must be met with a proportionate response.