4 Փետրվար 2026 - 07:09 AMT
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը քրեական որևէ վարույթով մեղադրյալի կարգավիճակ չունի: Այդ մասին հայտնել են Գլխավոր դատախազությունից, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
Կառավարության նիստից հետո տված ճեպազրույցի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայկ Սարգսյանը խիստ նկատողություն է ստացել, ինչին հետևել են իրավական գործընթացներ:
«Ես չեմ կարծում, որ այդ քննարկումների բովանդակությունը հանրային դարձնելուն ուղղված գործողությունները բխում են պարոն Սարգսյանի շահերից։ Այդ պատմությունն ընդամենը մեկ բանի մասին է, որ ՔՊ-ն իր անդամների ոչ կանոնավոր, կոռուպցիոն տեսանկյունից խնդրահարույց գործողությունները չի հանդուրժելու»,-ասել էր նա:
Չնայած վարչապետի կողմից հնչեցված դիտարկումներին՝ նա չի բացահայտել, թե հատկապես ինչ իրավական զարգացումների և կասկածելի գործարքների մասին է խոսքը
Վերջին շաբաթներին Հայկ Սարգսյանի և ՔՊ խմբակցության միջև նկատվել է լարվածություն։ Սկզբում հայտնի է դարձել, որ կուսակցության վարչությունը չի հաստատել Սարգսյանի առաջադրումն առաջիկա ընտրություններին մասնակցելու համար նախատեսված ցուցակում, ինչը նա վիճարկել է՝ սակայն՝ անարդյունք:
Հետագայում արդեն հեռակա հրապարակային վեճ է ծագել Հայկ Սարգսյանի և ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի միջև, ինչից հետո Սարգսյանը հայտարարել է. «Սիմոնյանն իր ընկերը չէ»։

4 February 2026 - 07:46 AMT
Member of Parliament from the Civil Contract faction, Hayk Sargsyan, is not a suspect in any criminal proceedings, according to a statement from Armenia’s Prosecutor General’s Office, reported by Factor.am .
Prime Minister Nikol Pashinyan had earlier stated at a post-cabinet briefing that Sargsyan had received a strict warning, which was followed by legal processes.
“I don’t believe making the content of those discussions public serves Mr. Sargsyan’s interests. This is solely about one thing: that Civil Contract will not tolerate improper or potentially corrupt behavior by its members,” said Pashinyan.
Despite the prime minister's comments, he did not clarify what specific legal developments or questionable deals were involved.
In recent weeks, tensions have grown between Hayk Sargsyan and the Civil Contract faction. Initially, the party's board rejected Sargsyan’s candidacy for the upcoming elections, which he unsuccessfully contested. Later, a public dispute erupted between Sargsyan and Parliament Speaker Alen Simonyan, prompting Sargsyan to declare: “Simonyan is not my friend.”