4 Փետրվար 2026 - 09:28 AMT
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը հայտարարել է, որ այս տարվա մարտին պատրաստ է լինելու Սահմանադրության նոր տեքստը, և անհրաժեշտ է արդեն իսկ սկսել դրա վերաբերյալ իրազեկման լայնածավալ արշավ։
Նախարարի խոսքով՝ կան բազմաթիվ դրույթներ, որոնք արդեն քվեարկվել և ընդունվել են խորհրդի կողմից, ուստի կառավարությունն ունի պարտավորություն այդ հարցերը հանրությանն ներկայացնելու՝ ապահովելով քաղաքացիների տեղեկացվածությունը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Սահմանադրությունն այլ կերպ, քան հանրաքվեն է, ուղղակի ընդունվել չի կարող, այսինքն՝ վերջնական խոսքը պատկանում է ժողովրդին, և ժողովուրդն ազատ ընտրությունների միջոցով հնարավորություն է ունենալու արտահայտել կամքը՝ կողմ կամ դեմ քվեարկելով Սահմանադրության տեքստի ընդունմանը»,- ասել է նա:
2025-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ 2026 թվականի ընտրություններից հետո Հայաստանը պետք է փոխի Հիմնական օրենքը (Սահմանադրությունը)՝ նշելով, որ դա բացառապես ՀՀ ներքին գործն է:

Armenia’s Minister of Justice Srbuhi Galyan announced that the new draft of the Constitution will be completed by March, and emphasized the need to launch a large-scale public awareness campaign.
According to Galyan, many provisions have already been voted on and approved by the constitutional reform council, and the government now has a responsibility to ensure citizens are informed, 1lurer.am reports.
“The Constitution can only be adopted through a referendum. That means the final word belongs to the people, who will have the opportunity to freely express their will, either in favor or against the new text, during the vote,” she said.
In 2025, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that after the 2026 elections, Armenia should adopt a new Constitution, calling it a purely internal matter. Azerbaijan has repeatedly declared that Armenia must amend its Constitution.