Փետրվարի 4-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն Աբու Դաբիում ստացել են «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 մրցանակը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Փաշինյանը մրցանակաբաշխության ժամանակ իր ելույթում շնորհակալություն է հայտնել երկու ժողովրդներին «այն ընկալման համար, որ անցյալը փոփոխման ենթակա չէ, և այն մեր հնարավորություններից դուրս է, հետևաբար մենք չպետք է կենտրոնանանք այն բանի վրա, ինչը մենք չենք կարող փոխել»:
«Մենք պետք է կենտրոնանանք մեր ազգերի համար խաղաղ և բարգավաճ ապագա կերտելու վրա: Սա հեշտ ճանապարհ չէ, որովհետև կան մեծ անվստահություն, հոռետեսություն, զայրույթ և նույնիսկ ատելություն:
Հակամարտության ընթացքում շատերը մահացել են, և շատ սգացող ընտանիքներ հետևում են այստեղ տեղի ունեցողին: Նրանցից ոմանք հնարավոր է այս իրադարձությունը համարեն անտեղի, բայց տառապանքների շարունակությունը ոչ թեթևացում է, ոչ էլ հարգանքի նշան նրանց համար, ովքեր տառապել են, սպանությունների շարունակությունը ոչ թեթևացում է, ոչ էլ հարգանքի նշան նրանց համար, ովքեր սպանվել են, և նրանց հարազատների համար:
Խաղաղությունը բոլորի համար միակ մխիթարությունն է, խաղաղությունը զոհերի նկատմամբ ամենամեծ հարգանքն է»,- ասաց նա՝ միաժամանակ շնորհակալություն հայտնելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին, որի անձնական ներգրավվածության և խաղաղության իդեալին նվիրվածությունն էին, ըստ Փաշինյանի, խաղաղության համաձայնագրի կնքման հիմնական գործոնները»,-ասել է նա:
Փաշինյանը նշել է նաև , որ գրեթե չորս տասնամյակ «խաղաղություն», «Հայաստան» և «Ադրբեջան» բառերը համատեղ հիշատակելը անիրատեսական էր համարվում, սակայն վերջին զարգացումներն ապացուցել են, որ անհավատալին հնարավոր է դարձել։
«Սակայն այս արարողությունը միայն խաղաղության համաձայնագիրը տոնելու մասին չէ, այն նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից այն փաստի հաստատումն է, որ հակամարտության էջը փակ է, հակառակ դեպքում անիմաստ կլիներ Ադրբեջանի նախագահի կամ ինձ համար գալ այստեղ և արժանանալ այս պատվին:
Սա նաև միջազգային հանրության աջակցության դրսևորում է, որովհետև որոշումը կայացվել է Դատավորների կոմիտեի կողմից, որի կազմում ընդգրկված են աշխարհի տարբեր ծայրերից բարձր հարգանքի արժանացած անդամներ»,- ասել է նա:
Փաշինյանն ընդգծել է, որ մրցանակը վերաբերում է ոչ միայն պետական առաջնորդներին, այլև երկու ժողովուրդներին, որոնք, ըստ նրա, կիսում են խաղաղության հաստատման այս գործընթացը։
«Անհավատալի բաները տեղի են ունենում, երբ կան հավատ, նվիրվածություն, տեսլական և իմաստություն: Կարծում եմ՝ խաղաղության համաձայնագիրը կնքվեց, քանի որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հասկացան, որ հակամարտությունը պետք է դադարեցվի հիմա, հակառակ դեպքում այն երբեք չի դադարեցվի՝ բերելով նորանոր տառապանքներ երկու երկրներին և ժողովուրդներին»,- ասաց նա»,-ասել է Փաշինյանը:

4 February 2026 - 14:53 AMT
On February 4, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the 2026 Zayed Award for Human Fraternity ceremony in Abu Dhabi, where he and Azerbaijani President Ilham Aliyev were both honored with the award, according to 1lurer.am .
In his speech, Pashinyan thanked both peoples “for recognizing that the past cannot be changed and lies beyond our control, so we should not focus on what we cannot alter.”
“We must instead focus on building a peaceful and prosperous future for our nations. This path is not easy. There is deep mistrust, pessimism, anger, even hatred.
Many lost their lives during the conflict, and mourning families are watching this event. Some may find it inappropriate, but continuing suffering is neither a relief nor a sign of respect for the victims. Continuing killings bring neither comfort nor honor to those who died or their families.
Peace is the only true consolation for all; it is the greatest respect we can show to the victims,” said Pashinyan, also expressing gratitude to U.S. President Donald Trump, whose personal involvement and dedication to the ideal of peace, he said, were key factors in reaching the peace agreement.
He emphasized that for nearly four decades, it was seen as unrealistic to mention “peace,” “Armenia,” and “Azerbaijan” together but recent developments proved the unimaginable is possible.
“This ceremony is not just about celebrating the peace agreement; it’s a joint affirmation by Armenia and Azerbaijan that the conflict chapter is closed. Otherwise, it would make no sense for either the Azerbaijani president or myself to be here and receive this honor.
It also reflects international support, since the decision was made by a jury committee composed of highly respected members from around the world,” he said.
Pashinyan noted that the award is not just for state leaders, but for both peoples, who, he said, share the process of establishing peace.
“Incredible things happen when there is faith, dedication, vision, and wisdom. I believe the peace agreement was signed because Armenia and Azerbaijan realized the conflict must end now; otherwise, it would never end, only bringing more suffering to both countries and peoples,” Pashinyan concluded.
On August 8, a joint declaration was signed at the White House during a trilateral meeting between Armenian PM Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev.
In Washington, Armenian FM Ararat Mirzoyan and Azerbaijani FM Jeyhun Bayramov signed a preliminary agreement on establishing peace and interstate relations between the two countries, in the presence of the three leaders.