4 Փետրվար 2026 - 14:52 AMT
Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի անդամներն այցելել են Արցախի մշտական ներկայացուցչության շենք, քննարկում ունեցել
ՀՀ-ում Արցախի մշտական ներկայացուցչության շենք են այցելել Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի պատգամավորներ Էրիխ Ֆոնտոբելը և Շտեֆան Մյուլլեր Ալտեմատը, ինչպես նաև «Միջազգային քրիստոնեական համերաշխություն» (CSI) իրավապաշտպան կազմակերպության ղեկավար Ջոն Այբները։ Նրանց ուղեկցել են նույն կազմակերպության ներկայացուցիչներ Ջոել Վելդկամպը և Պետեր Ֆուխսը։
Հանդիպմանը մասնակցել են Արցախի նախագահի պաշտոնակատար, ԱԺ նախագահ Աշոտ Դանիելյանը, ԱԺ փոխնախագահ Գագիկ Բաղունցը, խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարներ, Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանն ու Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության հանձնախմբի ներկայացուցիչը, հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը:
Հանդիպման մեկնարկին Աշոտ Դանիելյանը Էրիխ Ֆոնտոբելին պարգևատրել է Արցախի Հանրապետության «Երախտագիտություն» մեդալով, իսկ Շտեֆան Մյուլլեր Ալտեմատին և Ջոն Այբներին հանձնել է շնորհակալագրեր։
Այնուհետև Աշոտ Դանիելյանը շվեյցարացի գործիչներին ներկայացրել է Արցախի ժողովրդի իրավունքներիM վերականգնման ուղղությամբ տարվող քաղաքական գործունեության հիմնական ուղղությունները՝ անդրադառնալով նաև արցախցիների սոցիալական ու հոգեբանական իրավիճակին։
Էրիխ Ֆոնտոբելը և Շտեֆան Մյուլլեր Ալտեմատը ներկայացրել են Շվեյցարիայի երկու խորհրդարանական պալատների կողմից 2025 թվականին ընդունված «Լեռնային Ղարաբաղի համար խաղաղության ֆորում․ հայերի վերադարձի հնարավորության ապահովում» բանաձևի իրականացման ընթացքն ու այդ ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարծիքներ են փոխանակել փոխգործակցության խորացման և առաջիկա ծրագրերի իրականացման հնարավորությունների շուրջ։
Շվեյցարիայի Ազգային ժողովի անդամ Էրիխ Վոնտոբելը, որը նաև Շվեյցարիայի խորհրդարանի ընդունած՝ Լեռնային Ղարաբաղի համար նախատեսված խաղաղության նախաձեռնության իմնադիրն է, հայտարարել է, որ Շվեյցարիայի կառավարության տեսանկյունից ԼՂ հարցը փակված չէ:

Members of the Swiss National Council, Erich von Tobel and Stefan Müller-Altermatt, along with John Eibner, head of the Christian Solidarity International (CSI) human rights organization, visited the Permanent Representation of Artsakh in Armenia. They were accompanied by CSI representatives Joel Veldkamp and Peter Fuchs.
The meeting included acting Artsakh President and National Assembly Speaker Ashot Danielyan, Deputy Speaker Gagik Bagunts, parliamentary faction leaders, the Human Rights Defender of Artsakh, and members of the Committee for the Protection of the Rights of the People of Artsakh, according to the Artsakh Information Headquarters.
At the start of the meeting, Ashot Danielyan awarded Erich von Tobel the “Gratitude” Medal of the Republic of Artsakh, and presented certificates of appreciation to Stefan Müller-Altermatt and John Eibner.
Danielyan then outlined key political directions aimed at restoring the rights of the people of Artsakh, and spoke about the current social and psychological situation of displaced Artsakh Armenians.
The Swiss MPs presented updates on the implementation of a 2025 resolution adopted by both houses of the Swiss Parliament titled “Peace Forum for Nagorno-Karabakh: Ensuring the Possibility of Return for Armenians”, and highlighted their continued efforts in this area.
Тhe sides discussed deepening cooperation and the prospects of future joint initiatives.
Erich von Tobel, founder of the Swiss Parliament’s peace initiative for Nagorno-Karabakh, stated that from the perspective of the Swiss government, the Karabakh issue remains unresolved.