5 Փետրվար 2026 - 07:23 AMT
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում հայ գերիների ներկայացուցիչ և փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը հայտարարել է, որ հայ գերիների ազատումը պահանջող բանաձևի ընդունումը Ֆրանսիայի խորհրդրանի ստորին պալատի կողմից կարևոր քաղաքական դիրքորոշում է և արտահայտում է Ֆրանսիայի օրենսդիր մարմնի մոտեցումը հայ գերիների խնդրի վերաբերյալ, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նա նշել է, որ բանաձևը պետք է դիտարկվի որպես խաղաքարտ:
«Հաշվի առնելով, որ Ֆրանսիան միջազգային մեծ ազդեցություն ունեցող պետություն է թե՛ քաղաքական, թե՛ աշխարհագրական իմաստով, այսպիսի քայլերը կարող են դառնալ քաղաքական ճնշումը մեծացնելու էական գործոն։ Դրական է, որ Ֆրանսիան և մի շարք այլ երկրներ հրապարակայնորեն արտահայտում են իրենց դիրքորոշումը։ Միևնույն ժամանակ պետք է գիտակցել, որ Ադրբեջանը ինքնին կաշկանդված չէ նման հայտարարություններով և անմիջականորեն չի կատարի այդ կոչերը, եթե դրանք չհամակցվեն այնպիսի գործիքների հետ, որոնք կարող են սպառնալիք հանդիսանալ ադրբեջանական կենսական շահերի համար։ Միայն քաղաքական դիրքորոշումները էական փոփոխություններ չեն մտցնում Ադրբեջանի իշխանությունների գործելակերպում»,-ասել է նա:
Սահակյանի կարծիքով՝ անհրաժեշտ է, որպեսզի քաղաքական հայտարարություններից դուրս, Ֆրանսիան նաև իր արտաքին հարաբերություններում որդեգրի հստակ հակաադրբեջանական ուղղվածություն, քանի դեռ Բաքուն շարունակում է խախտել իր մարդասիրական պարտավորությունները և պահում է հայ գերիներին։
«Ընդհանուր առմամբ, գերիների ազատ արձակման հարցի տեսանկյունից սա կարելի է համարել կարևոր ներդրում։ Բացի այդ, թե՛ իրավապաշտպանները և թե՛ դիվանագետները կարող են արդյունավետ օգտագործել նման քաղաքական դիրքորոշումները։ Մարդու իրավունքների կառույցներում և օտարերկրյա գործընկերների հետ շփումներում մշտապես կարևոր է հենվել պաշտոնական քաղաքական կամ իրավական փաստաթղթերի վրա, որոնք գնահատական են տալիս խնդրին։ Այս որոշումը ևս պետք է դիտարկվի որպես խաղաքարտ՝ ինչպես արտաքին, այնպես էլ հանրային դիվանագիտությամբ զբաղվողների ձեռքում», նշել է Սահակյանը։
Ֆրանսիայի խորհրդրանի ստորին պալատը միաձայն կողմ է քվեարկել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման վերաբերյալ բանաձևին:Լորան Վոկյեի հեղինակած բանաձևը ներկայացվել է Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի կողմից:
Բանաձևում շեշտվում է, որ այն, ինչ ներկայում տեղի է ունենում հայ բանտարկյալների դատավարության հետ կապված, Ադրբեջանի ցանկության մի մասն է՝ «վարել Հայաստանի գոյությունը ժխտելու համակարգված քաղաքականություն»։ Դա Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում և Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող բոլոր տարածքներում հայ բնակչության ոչնչացման քաղաքականության շարունակությունն է, ինչպես նաև պատմական, մշակութային և կրոնական ժառանգության համակարգված ոչնչացումը, ասվում է ֆրանսիացի գործչի հեղինակած բանաձևում։

5 February 2026 - 08:14 AMT
Siranush Sahakyan, a lawyer representing Armenian captives at the European Court of Human Rights, stated that the French National Assembly’s resolution calling for the release of Armenian prisoners held in Azerbaijan is a significant political stance that reflects the French legislature’s view on the matter, reports Aysor.am .
She emphasized that the resolution should be seen as a “bargaining chip” in diplomatic efforts.
"Given France’s considerable influence both politically and geographically, steps like this can serve as key factors in increasing political pressure. It is positive that France and other countries publicly express their stance. At the same time, it must be understood that Azerbaijan is not constrained by such declarations and will not respond to them unless they are backed by instruments that threaten its vital interests. Political statements alone do not lead to changes in Baku’s behavior," she noted.
Sahakyan argued that beyond declarations, France should adopt a firm anti-Azerbaijani orientation in its foreign policy as long as Baku continues to violate its humanitarian obligations and holds Armenian captives.
"Overall, from the perspective of the captives’ release, this resolution is a meaningful contribution. Moreover, rights advocates and diplomats can effectively use such positions. In international human rights institutions and diplomatic interactions, it is essential to rely on official political or legal documents that assess the issue. This resolution should also be seen as a strategic tool in the hands of those engaged in both foreign and public diplomacy," Sahakyan added.
The French National Assembly unanimously passed a resolution calling for the release of Armenian prisoners held in Azerbaijan. The resolution, authored by Laurent Wauquiez and submitted by the France-Armenia Friendship Group, describes the ongoing trials of Armenian detainees as part of Azerbaijan’s broader policy of denying Armenia’s existence. It frames this as a continuation of Azerbaijan’s strategy of eliminating the Armenian population in Nagorno-Karabakh and other areas under its control, alongside the systematic destruction of Armenian heritage.