5 Փետրվար 2026 - 07:30 AMT
Աբրահամյան․ Ալիև-Փաշինյան հարաբերությունների ցնծության ֆոնին Բաքվում 16 հայի նկատմամբ դատավճիռ է կայացվելու
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին Աբու Դաբիում «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 մրցանակի հանձնմանը, գրել է, որ այդ ֆոնին փետրվարի 5-ին Բաքվում դատավճիռ են կայացնելու հայ գերիների նկատմամբ:
«Ալիև-Փաշինյան եղբայրական հարաբերությունների հաստատման և ցնծության ֆոնին, այսօր Բաքվում 16 հայերի նկատմամբ դատավճիռ է կայացվելու»,-գրել է նա:
Նա հիշեցրել է, որ պատանդի կարգավիճակում ապօրինի պահվող հայերի նկատմամբ կեղծ դատավարության հիմքում ՀՀ-ի դեմ ռազմական հանցագործի և ցեղասպանություն իրագործածի ծանր մեղադրանքն է:
«Սա նշանակում է, որ մարդկային ճակատագրերից բացի, գործ է «կարվել» Հայաստանի Հանրապետության դեմ, ինչը ցանկացած քաղաքական ելքի պարագայում էլ պահվելու է համապատասխան դարակներում և ըստ իրավիճակի ու անհրաժեշտության օգտագործվելու Հայաստանի դեմ»,- նշել է Աբրահամյանը։
Ավելի վաղ ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ փետրվարի 5-ին Բաքվում շարունակվելու է հայ գերիների դատավարությունը:

MP Tigran Abrahamyan from the "I Have Honor" parliamentary faction stated on Facebook that while Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev received the 2026 Zayed Award for Human Fraternity in Abu Dhabi, verdicts are being handed down in Baku against 16 Armenian captives.
"Amid the celebration of Aliyev-Pashinyan’s fraternal relations, sentencing of 16 Armenians will take place in Baku today," he wrote.
Abrahamyan reminded that the Armenians illegally held hostage are being subjected to sham trials built on false accusations, including war crimes and genocide charges, which effectively target the Republic of Armenia.
"This means that beyond the fate of these individuals, a case has been 'crafted' against the Republic of Armenia itself. Regardless of any political resolution, this will remain on file and be used against Armenia when deemed necessary," Abrahamyan warned.
Earlier, Azerbaijani media reported that the trial of Armenian captives would continue in Baku on February 5.