Կալանքի տակ գտնվող Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը բանտից նամակ է հղել Christian Solidarity International-ի պատվիրակությանը, ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին, ինչպես նաև Վաշինգտոնում անցկացվող Միջազգային կրոնական ազատության գագաթնաժողովի մասնակիցներին, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Հարգելի՛ դեսպան Բրաունբեք, Միջազգային կրոնական ազատության վեհաժողովի հարգելի՛ մասնակիցներ, Ձեզ ողջունում եմ Երևան-Կենտրոն քրեակատարողական հիմնարկից՝ մեր Խաչված և Հարություն առած Տիրոջ՝ Հիսուս Քրիստոսի անունով։ Ցավով եմ նշում, որ չեմ կարող ձեզ հետ լինել, երբ դուք պայքարում եք կրոնի և հավատքի ազատության համար։ Սակայն երախտապարտ եմ Christian Solidarity International կազմակերպության մեր ընկերներին և Շվեյցարիայի խորհրդարանի պատգամավոր Էրիխ Վոնտոբելին՝ ձեզ հետ հաղորդակցվելու այս հնարավորության համար։
Նամակում Գալստանյանն ընդգծել է, որ ինքը և ևս երեք եպիսկոպոս՝ Միքայել արք. Աջապահյանը, Մկրտիչ եպս. Պռոշյանը և Արշակ արք. Խաչատրյանը, «լրտեսվել, ձերբակալվել ու հարցաքննվել ենք, զրպարտվել ենք պետական հովանավորությամբ իրականացվող մեդիաարշավների ընթացքում և կալանավորվել կեղծ մեղադրանքներով»։
«Հայ Առաքելական եկեղեցուն հավատարիմ այլ հոգևորականներ ևս ենթարկվել են սպառնալիքների ու բռնությունների, սակայն դեռևս չեն կալանավորվել։ Նրանց թվում է նաև մեր Եկեղեցու գլուխը՝ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը։ Վարչապետ Փաշինյանը հրապարակայնորեն նրան անվանել է «ազգային անվտանգության սպառնալիք»։ Նրա դեմ պետական հովանավորությամբ իրականացվում է հակասահմանադրական արշավ՝ նրան պաշտոնավարումից հեռացնելու և քաղաքականորեն ենթարկվող հոգևորականով փոխարինելու նպատակով։
Այսօր ես ազատազրկված եմ մի պարզ պատճառով. իմ «հանցանքն» այն է, որ ես իշխանությանը հայտնում եմ անցանկալի ճշմարտությունը` Մարտին Լյութեր Քինգ Կրտսերի ոչ բռնի ոգուն համահունչ։ Այդ պարզ ճշմարտությունն այն է, որ քրիստոնյա հայ ազգը կանգնած է գոյաբանական սպառնալիքի առջև»,-ասվում է նամակում։
Նամակում Գալստանյանը մանրամասնել է, թե ինչպես է Ադրբեջանը, Թուրքիայի աջակցությամբ, փորձում զրկել Հայաստանին ինքնիշխանությունից՝ թիրախավորելով նաև Հայ Առաքելական եկեղեցին։
«Հայաստանի Հանրապետությունը ստեղծվել է որպես անվտանգ հայրենիք Հայոց ցեղասպանության զոհերի և նրանց ժառանգների համար։ Սակայն Ադրբեջանի բռնապետը, որը Հայաստանը կոչում է «Արևմտյան Ադրբեջան», ձգտում է Հայաստանը վերածել վասալ պետության, որը ի վիճակի չէ պաշտպանել հայ ազգին և նրա շահերը։ Այս ջանքերում Ադրբեջանին աջակցում է Թուրքիան, որը կառուցում է ազդեցության գոտի՝ Իսրայելի սահմաններից մինչև Կասպից ծով։ Այս ծրագրի կարևոր բաղադրիչներից մեկն է` Հայ Առաքելական եկեղեցուն զրկել հասարակության մեջ անկախ խոսելու կարողությունից։ Ինչո՞ւ։
Հայ Առաքելական եկեղեցին քրիստոնյա հայ ազգի կենտրոնական հենասյունն է։ Իր պատմության գրեթե ամբողջ ընթացքում այն եղել է ազգը միավորող միակ հաստատությունը։ Այն վերապրել է իրար հաջորդող բռնի հալածանքներ Օսմանյան Կայսրության, Խորհրդային իշխանությունների և Ադրբեջանի կողմից։
Այսօր Հայաստանի ազգային եկեղեցին կրկին հարձակման տակ է։ Ադրբեջանը պնդում է, թե Հայ Առաքելական եկեղեցին «խաղաղության խոչընդոտ» է և պահանջում է, որ որպես խաղաղության պայման հայկական պետությունը զրկի եկեղեցուն ազգի կյանքում իր պատմական դերը կատարելու կարողությունից»,-ասվում է նամակում:
Բագրատ սրբազանը կոչ է արել Վեհաժողովի մասնակիցներին աղոթել իր և մնացած ազատազրկված հոգևորականների համար, ինչպես նաև փոխանցել երեք խնդրանք ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսին՝ առաջիկա այցի նախաշեմին։
«Հորդորում եմ Վեհաժողովին, փոխնախագահ Վենսին ներկայացնել երեք խնդրանք, երբ նա պատրաստվում է այցելել Հայաստան և Ադրբեջան․
- Հստակ փոխանցել Ադրբեջանի նախագահին և Հայաստանի վարչապետին, որ Միացյալ Նահանգները չի հանդուրժի Հայ Առաքելական եկեղեցու շարունակական հալածանքները,
- Կոչ անել երկու առաջնորդներին` ազատ արձակել իրենց քաղաքական բանտարկյալներին, հատկապես Բաքվում որպես պատանդ պահվող 20 հայերին և Հայաստանում ազատազրկված չորս հոգևորականներին ու եկեղեցու աջակիցներին,
- Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում որպես երկխոսության կողմ ներառել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին»,-ասվում է նամակում:

Detained Archbishop Bagrat Galstanyan has sent a letter from prison to the Christian Solidarity International (CSI) delegation, U.S. Vice President JD Vance, and participants of the International Religious Freedom Summit in Washington, reports Panorama.am.
“Dear Ambassador Brownback, esteemed participants of the International Religious Freedom Summit, I greet you from the Yerevan-Kentron Penitentiary in the name of our crucified and risen Lord, Jesus Christ. I regret that I cannot be with you in your fight for religious freedom and belief, but I am grateful to our friends at CSI and Swiss MP Erich Vontobel for allowing me to communicate with you,” the letter begins.
Galstanyan writes that he and three other clergymen — Archbishop Mikael Ajapahyan, Bishop Mkrtich Proshyan, and Archbishop Arshak Khachatryan,“have been surveilled, arrested, interrogated, slandered through state-sponsored media campaigns, and imprisoned on false charges.”
He adds that other faithful clergy of the Armenian Apostolic Church have also been subjected to threats and violence, though not yet arrested. Among them, he notes, is the Catholicos of All Armenians, Karekin II, whom Prime Minister Nikol Pashinyan publicly labeled a “threat to national security.” The archbishop said a state-backed, unconstitutional campaign is underway to remove him and replace him with a politically subservient cleric.
“Today I am imprisoned for one simple reason: my ‘crime’ is speaking unwelcome truth to power, in the spirit of nonviolence championed by Dr. Martin Luther King Jr. That truth is that the Christian Armenian nation is facing an existential threat,” Galstanyan writes.
He describes how Azerbaijan, backed by Turkey, is allegedly working to strip Armenia of its sovereignty while also targeting the Armenian Church.
“The Republic of Armenia was created as a safe homeland for the survivors and descendants of the Armenian Genocide. But Azerbaijan’s dictator, who calls Armenia ‘Western Azerbaijan,’ seeks to make Armenia a vassal state incapable of defending its people and interests. Turkey supports this effort, expanding its sphere of influence from Israel’s borders to the Caspian Sea.”
He argues that a key part of this agenda is silencing the Armenian Apostolic Church.
“Why? Because the Church is the cornerstone of the Christian Armenian nation and, throughout its history, has been the only unifying institution. It has survived persecution by the Ottoman Empire, Soviet regime, and Azerbaijan. Today, it is under attack again. Azerbaijan claims the Church is an obstacle to peace and demands it be stripped of its historical role in Armenian national life,” the letter states.
The archbishop calls on summit participants to pray for him and other imprisoned clergy, and to convey three specific requests to Vice President Vance ahead of his upcoming visit:
- Deliver a clear message to both the Azerbaijani president and Armenian prime minister that the United States will not tolerate continued persecution of the Armenian Apostolic Church.
- Call on both leaders to release political prisoners—especially the 20 Armenians held in Baku and the four clergy and church supporters imprisoned in Armenia.
- Include the Mother See of Holy Etchmiadzin as a party to dialogue in the Armenia-Azerbaijan peace process.