5 Փետրվար 2026 - 10:07 AMT
ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը փտրվարի 3-ին կայացած «Save Armenia 2.0 Launch» միջոցառման ընթացքում հանդես է եկել ելույթով՝ ներկայացնելով ՀՀ մոտեցումները կրոնի և հավատքի ազատության հիմնարար իրավունքի պաշտպանության հարցում։
Դեսպանն ընդգծել է, որ կրոնի ազատությունը մարդու հիմնարար ազատություններից է, որը հնարավորություն է տալիս անհատներին ձևավորել իրենց ինքնությունը, արժեքներն ու բարոյական ընտրությունները՝ առանց վախի, ճնշման կամ խտրականության։
Իր ելույթում դեսպանը նշել է, որ Հայաստանը, որպես առաջին երկիր, որը քրիստոնեությունն ընդունել է որպես պետական կրոն, ունի հարուստ պատմական փորձ հավատքի դերի առնչությամբ՝ ազգային ինքնության և մշակույթի պահպանման գործում։ Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ ժամանակակից Հայաստանն աշխարհիկ պետություն է, որտեղ բոլոր քաղաքացիները հավասար են օրենքի առաջ՝ անկախ իրենց կրոնական համոզմունքներից։
Մկրտչյանը ներկայացրել է նաև Հայաստանի կրոնական բազմազան միջավայրը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու պատմական առանձնահատուկ դերի կողքին, երկրում ազատորեն գործում են եզդիական, հրեական, մահմեդական, կաթոլիկ, ավետարանական և այլ կրոնական համայնքներ, որոնց իրավունքները պաշտպանված են նույն իրավական դաշտում։
Դեսպանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ հավատքի ազատության պաշտպանությունը նպաստում է հասարակական կայունությանը և ժողովրդավարական դիմակայունությանը՝ նշելով, որ կրոնի քաղաքականացումն ու շահարկումը կարող են խորացնել բաժանումներն ու վտանգել երկարաժամկետ անվտանգությունը։
«Միևնույն ժամանակ, դեսպան Մկրտչյանը ափսոսանք է հայտնել, որ Միջազգային կրոնական ազատության գագաթնաժողովի հեղինակավոր հարթակը օգտագործվել է օլիգարխների կողմից ղեկավարվող քաղաքական շարժման կողմից՝ Հայաստանի ժողովրդավարական ճանապարհը վարկաբեկելու և նախընտրական գործընթացների վրա ազդեցություն գործադրելու նպատակով։
Ամփոփելով՝ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ շարունակել պաշտպանել կրոնի կամ հավատքի ազատությունը ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ միջազգային հարթակներում՝ այն դիտարկելով որպես ժողովրդավարական կայունության և տևական խաղաղության հիմնարար բաղադրիչ։ Նա իր խոսքը եզրափակել է Աստվածաշնչի 16:8 առակով. «Լավ է քիչն արդարությամբ, քան թե մեծ եկամուտները՝ անիրավությամբ»,- ասված է հաղորդագրությունում։

On February 3, Armenian Ambassador to the U.S. Narek Mkrtchyan delivered remarks at the “Save Armenia 2.0 Launch” event, outlining Armenia’s position on protecting freedom of religion and belief as a fundamental human right.
He emphasized that freedom of religion is essential for individual identity, moral agency, and personal values, enabling people to express their beliefs without fear, coercion, or discrimination.
Highlighting Armenia’s unique history as the first country to adopt Christianity as a state religion, Mkrtchyan noted that modern Armenia is a secular state where all citizens are equal before the law, regardless of religious affiliation.
He pointed to Armenia’s religiously diverse environment, where alongside the historic Armenian Apostolic Church, communities such as Yezidi, Jewish, Muslim, Catholic, Evangelical, and others freely practice their faiths within the same legal framework.
The ambassador stressed that safeguarding freedom of belief fosters social stability and democratic resilience, warning that the politicization or manipulation of religion could deepen divisions and threaten long-term security.
Mkrtchyan also expressed regret that the International Religious Freedom Summit platform “had been used by a political movement led by oligarchs to undermine Armenia’s democratic path and influence electoral processes.”
In closing, Ambassador Mkrtchyan reaffirmed Armenia’s dedication to defending freedom of religion both domestically and globally, describing it as a cornerstone of democratic stability and lasting peace. He ended with a quote from Proverbs 16:8: “Better a little with righteousness than much gain with injustice.”
Prime Minister Nikol Pashinyan and bishops calling for the resignation of the Catholicos have issued a joint declaration urging participation in the reform of the Armenian Apostolic Church. Pashinyan read the statement live on Facebook, after which supporting clergy signed it. A coordinating council has been formed to oversee the reform process, with decisions made by consensus. The statement also included a roadmap calling for the Catholicos’ removal, election of a locum tenens, a new church constitution, and the election of a new Catholicos.