Հայաստանը, որպես ՄԱԿ Զարգացման ծրագրի (UNDP), Բնակչության հիմնադրամի (UNFPA) և Ծրագրերի ծառայությունների գրասենյակի (UNOPS) Գործադիր խորհրդի նոր անդամ, մասնակցել է Գործադիր խորհրդի առաջին հերթական նստաշրջանին, տեղեկացնում է ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունը:
ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Պարույր Հովհաննիսյանը հանդես է եկել հայտարարություններով՝ կապված ՄԱԿ UN80 նախաձեռնության և մի շարք հանդիպումների հետ, այդ թվում՝ ՄԱԿ Զարգացման ծրագրի ադմինիստրատորի և ՄԱԿ Բնակչության հիմնադրամի գործադիր տնօրենի հետ։
Հայաստանն ընդգծել է, որ ՄԱԿ բարեփոխումները պետք է լինեն անդամ պետությունների կողմից առաջնորդվող, գործնական և տվյալների վրա հիմնված՝ միաժամանակ բարձրացնելով արդյունավետությունն ու ազդեցությունը և ապահովելով ծրագրային երկրների համար հուսալի աջակցություն։ Բարեփոխումները պետք է հանգեցնեն շոշափելի արդյունքների տեղում՝ համահունչ ազգային առաջնահերթություններին:
Դեսպանի հայտարարություններում հատուկ ընդգծվել է UNDP-ի առանցքային դերը՝ համապարփակ ու ճկուն զարգացման լուծումների մշակման գործում, հատկապես այն երկրների համար, որոնք դասվում են հատուկ իրավիճակում գտնվող կամ միջին եկամուտ ունեցող երկրների շարքը։
Հովհաննիսյանը վերահաստատել է Հայաստանի աջակցությունը UNFPA-ի գործունեությանը, մասնավորապես՝ հումանիտար և զարգացման համատեքստում աջակցություն ցուցաբերելու ուղղությամբ։
Շեշտվել է UNFPA-ի դերը կանանց և երիտասարդների հզորացման, գենդերային բռնության դեմ պայքարի, հաշմանդամություն ունեցող անձանց ներառականության ապահովման և խոցելի խմբերին աջակցման գործում։
Հայաստանը վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը առաջիկա տարիներին ակտիվորեն ներգրավվելու Գործադիր խորհրդի աշխատանքներում՝ նպաստելով կառուցողական և նպատակային քննարկումներին։

5 February 2026 - 13:46 AMT
As a newly elected member of the Executive Board of the United Nations Development Programme (UNDP), the United Nations Population Fund (UNFPA), and the United Nations Office for Project Services (UNOPS), Armenia took part in the first regular session of the Board, according to the country’s Permanent Mission to the UN.
Paruyr Hovhannisyan, Armenia’s Permanent Representative to the UN, made official statements addressing the UN’s UN80 initiative and various meetings, including those with the UNDP Administrator and the UNFPA Executive Director.
Armenia emphasized that UN reforms must be member state–driven, practical, and data-based, enhancing impact and efficiency while providing reliable support to program countries. These reforms should produce tangible, on-the-ground results aligned with national priorities.
The ambassador’s remarks highlighted UNDP’s critical role in delivering flexible and comprehensive development solutions, especially for countries considered to be in special situations or in the middle-income category.
Hovhannisyan also reaffirmed Armenia’s strong support for UNFPA’s work, particularly in providing assistance in both humanitarian and development contexts.
He underscored the UNFPA’s role in empowering women and youth, combating gender-based violence, promoting inclusivity for persons with disabilities, and supporting vulnerable groups.
Armenia reiterated its commitment to active engagement in the Executive Board’s work in the coming years, contributing to constructive and goal-oriented discussions.