5 Փետրվար 2026 - 14:10 AMT
Ազգային ժողովի հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն է տվել ընդդիմության ներկայացրած օրենսդրական նախաձեռնությանը, որը վերաբերում է Հայաստանում քաղբանտարկյալների առկայության վերաբերյալ գնահատական տալուն։
«Հայաստանում կան քաղբանտարկյալներ. նրանք համապատասխանում են ԵԽԽՎ 2012 թվականի 1900 բանաձևով նախատեսված չափանիշներին: Սա լուրջ խնդիր է մեր պետության համար»,- ասել է նախագծի հիմնական զեկուցող, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Էլինար Վարդանյանը, հայտնում է Auroranews.am-ы:
Նիստի ընթացքում նախագծի հարակից զեկուցող, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը ներկայացրել է իր դիրքորոշումը՝ նշելով, որ Եվրախորհրդարանական կառույցների արձանագրություններում նման գնահատականներ Հայաստանի հասցեին չկան։

5 February 2026 - 14:34 AMT
A National Assembly committee issued a negative conclusion on a legislative proposal submitted by the opposition that aimed to formally acknowledge the presence of political prisoners in Armenia.
“There are political prisoners in Armenia. They meet the criteria defined by PACE Resolution 1900 of 2012. This is a serious issue for our state,” said MP Elinar Vardanyan of the opposition Hayastan faction, who presented the bill, Auroranews.am reports.
During the session, the committee’s co-rapporteur, Vladimir Vardanyan, Chair of the Standing Committee on State and Legal Affairs, stated that no such assessments have been made in official documents of European parliamentary institutions concerning Armenia.